Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2181
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Ten typ bluzek, zwanych też kabotkami, był bardzo popularny na Orawie w XIX i na początku XX wieku. Występował we wszystkich miejscowościach orawskich właściwie do końca okresu międzywojennego. Często był wzorowany na secesyjnej modzie mieszczańskiej, która przez jarmarczny handel przenikała na wieś, także na Orawę. W zdobnictwie i charakterze kroju tej bluzki widać również wpływ kultury węgierskiej.

Więcej

Kabat damski uszyto z jasnoniebieskiego materiału. Posiada wcięcie w pasie, na dole jest lekko poszerzony. Rękaw jest wysoko podniesiony, od łokcia w dół zwężony trzema szczypankami. Z przodu przy krawędziach naszyto aplikacje z czarnej tasiemki. Całość jest obszyta szerokim pasem z czarnych karakułów. Tył jest dopasowany do linii pleców, na dole lekko odstający. Ten typ bluzek, zwanych też kabotkami, był bardzo popularny na Orawie w XIX i na początku XX wieku. Występował we wszystkich miejscowościach orawskich właściwie do końca okresu międzywojennego. Często był wzorowany na secesyjnej modzie mieszczańskiej, która przez jarmarczny handel przenikała na wieś, także na Orawę. W zdobnictwie i charakterze kroju tej bluzki widać również wpływ kultury węgierskiej. Strój orawski zarówno męski, jak i kobiecy, ma wiele elementów zapożyczonych z „madziarskiej” kultury, Górna Orawa bowiem aż do końca I wojny światowej należała do monarchii austro-węgierskiej.

Opracowanie: Muzeum — Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Kabat kobiecy orawski

Zdjęcia


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: