Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1907
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Prezentowany obiekt to szeroka spódnica z granatowego kretonu pokrytego białym nadrukiem o wzorze roślinnym (konturowe listki koniczyny), nawiązującym do XIX-wiecznych, manufakturowych tzw. tłoczelin. Posiada tradycyjny krój.
Spódnice te, były bardzo popularne na Orawie w XIX i na początku XX wieku. Typ ten przedstawia duży wpływ kultury węgierskiej. W stroju górali orawskich, szczególnie z XIX i początku XX wieku, zaznacza się silne oddziaływanie kultury karpackiej, szczególnie słowackiej i węgierskiej. 

Więcej

Prezentowany obiekt to szeroka spódnica z granatowego kretonu pokrytego białym nadrukiem o wzorze roślinnym (konturowe listki koniczyny), nawiązującym do XIX-wiecznych, manufakturowych tzw. tłoczelin. Posiada tradycyjny krój. Spódnica została uszyta z trzech bryt, „szerzyn”, drobno i równo sfałdowanych na górze i wszytych w wąski obszywkowy pasek, przechodzący przy bocznym rozpięciu w sznureczki do wiązania. W przeciwnym do zapięcia szwie wszyta została długa, wąska kieszeń na chusteczkę lub pieniądze. Spódnicę uszyto maszynowo, ale według mody XIX-wiecznej, nakazującej odpowiednią długość i większe sfałdowanie z tyłu, dzięki któremu spódnica lepiej układa się na dole. W tym też celu dół był dodatkowo usztywniany — tutaj jest obszyty dwiema czarnymi taśmami pasmanteryjnymi w ustalonej odległości. Spódnice te, były bardzo popularne na Orawie w XIX i na początku XX wieku. Typ ten przedstawia duży wpływ kultury węgierskiej. W stroju górali orawskich, szczególnie z XIX i początku XX wieku, zaznacza się silne oddziaływanie kultury karpackiej, szczególnie słowackiej i węgierskiej. Pewne jego cechy zaczęły zanikać po I wojnie światowej, po rozpadzie monarchii austro-węgierskiej, kiedy Górna Orawa znalazła się w Rzeczypospolitej Polskiej i kontakt z terenami dawnej monarchii został ograniczony.

Opracowanie: Muzeum — Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Spódnica orawska

Zdjęcia


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: