Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 3574
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Prezentowane spodnie uszył Jan Paniak z Jabłonki na zamówienie skansenu w Zubrzycy. Jest to typowy przykład paradnych spodni orawskich, używanych na Górnej Orawie nie na co dzień, ale od święta. Jeszcze w latach 60. XX wieku noszono je sporadycznie podczas wielkich uroczystości religijnych i kościelnych. Dzisiaj tradycja ubioru orawskiego jest kultywowana przede wszystkim przez zespoły regionalne.

Więcej

Prezentowany obiekt to białe spodnie sukienne, orawskie (zubrzycko-orawczańskie), uszyte z białego, fabrycznego sukna przypominającego sukno samodziałowe. Jedną z charakterystycznych cech, która występuje i w innych ubiorach górali karpackich są dwa rozcięcia w pasie, zwane zworami, obszyte czarną sukienną lamówką, tzw. oblamkiem, z jednym czerwonym paseczkiem z angielskiego sukna nazywanego gwarowo „wscypem z angliji”. Są to dwa rozpory, które były przykrywane dwiema białymi klapami. Dół rozcięcia zdobi „cyfra” — „noźnica” powstała z fantazyjnie zwijanej w cztery pętle, czarnej taśmy z pasmanteryjnego kockarzu. Odpowiednio rozłożona taśma krzyżująca się kilkakrotnie na środku tworzy kształt rombu. Zdobienia te nazywano na Orawie parzenicami. Parzenice występują powszechnie w ubiorach w całej kulturze karpackiej, a po ich kształcie, rozmiarze i kolorze można rozpoznać, z jakiego regionu pochodzą. Występowały też lokalne ich odmiany. Wygląd parzenicy orawskiej świadczy o przejmowaniu wpływów kultury węgierskiej — odwzorowaniu czy też przejęciu zdobnictwa z mundurów wojskowych.
Wzdłuż szwów bocznych naszyte są pasy z czarnej taśmy nazywane gwarowo lampasami. Na bokach lampasów, na wysokości bioder występują delikatne zdobienia nazywane rakami. Nad rozcięciem u dołu spodni przymocowano pompony w postaci małych czerwono-zielonych kuleczek. Oblamek rozcięcia nogawicy jest czarny z jednym czerwonym „wscypem”. Tył spodni ma skośne cięcia, które wskazują na starszy typ i rodzaj techniki krawieckiej.
Spodnie uszył Jan Paniak z Jabłonki na zamówienie skansenu w Zubrzycy. Jest to typowy przykład paradnych spodni orawskich, używanych na Górnej Orawie nie na co dzień, ale od święta. Jeszcze w latach 60. XX wieku noszono je sporadycznie podczas wielkich uroczystości religijnych i kościelnych. Dzisiaj tradycja ubioru orawskiego jest kultywowana przede wszystkim przez zespoły regionalne. Bywa też, że stroje te są zakładane podczas świąt i spotkań rodzinnych.

Opracowanie: Muzeum — Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Spodnie orawskie

Zdjęcia

Audio

Spodnie orawskie [audiodeskrypcja] Opowiada: Fundacja na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji KATARYNKA
posłuchaj
Spodnie orawskie Opowiada: Krystyna Reinfuss-Janusz
posłuchaj

Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: