Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2674
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Zegary tego typu były popularne na Orawie przed I wojną światową. Na przełomie XIX i XX wieku były chętnie nabywane przez ludność wiejską całej Orawy. Przywozili je chłopi wyjeżdżający na roboty na tzw. dolne ziemie na Węgry i do Czech, a także kupowano je na odpustach. Zawieszano je najczęściej w białej lub czarnej izbie na ścianie przeciwległej do drzwi albo na futrynach drzwi. Ten egzemplarz używany był do lat 70. XX wieku w jednym z domów w Zubrzycy Górnej.

Więcej

Prezentowany obiekt to zegar domowy, ścienny, wahadłowy z wychwytem, zaopatrzony w mechanizm napędowy i sygnalizacyjny, który wydzwania pełne godziny. Posiada także napęd ciężarkowy. Cały mechanizm umieszczony zostały w drewnianej obudowie z dzwonkiem i młoteczkiem na górze. Płyta tarczowa zegara jest drewniana, kwadratowa z półkolistym zwieńczeniem oraz biało-szarym tłem na dość grubym podkładzie. Tarcza zawiera podziałkę godzinową opisaną cyframi rzymskimi rozmieszczonymi promieniście wokół osi wskazówek. Widoczna jest także podziałka minutowa. 
Zegary tego typu były popularne na Orawie przed I wojną światową. Na przełomie XIX i XX wieku były chętnie nabywane przez ludność wiejską całej Orawy. Przywozili je chłopi wyjeżdżający na roboty na tzw. dolne ziemie na Węgry i do Czech, a także kupowano je na odpustach. Zawieszane były najczęściej w białej lub czarnej izbie, na ścianie przeciwległej do drzwi albo na futrynach drzwi.
Ten egzemplarz używany był do lat 70. XX wieku w jednym z domów w Zubrzycy Górnej. Była to swego rodzaju pamiątka po dziadkach i czasach, w których żyli. Zegary te, produkowane fabrycznie, oprócz swojej podstawowej roli odmierzania czasu, pełniły też funkcje estetyczną, upiększającą wnętrze chałup orawskich. Świadczyły również o zamożności mieszkańców, dlatego często w jednym domu można było znaleźć kilka zegarów.

Opracowanie: Muzeum — Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Zegar orawski

Zdjęcia


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: