Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1779
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Misy tego rodzaju umieszczano na listwie w czarnej izbie lub w kredensach. Służyły one na co dzień do podawania posiłków. W orawskich wsiach bardzo długo kultywowano zwyczaj — bardzo zresztą piękny — spożywania posiłków przez całą rodzinę z jednej misy, do której wszyscy sięgali drewnianymi łyżkami. Tradycja ta, choć archaiczna, podtrzymywała więzi rodzinne, uczyła powściągliwości i szacunku wobec starszych, a także braterstwa wobec młodszych.

Więcej

Prezentowany obiekt to średniej wielkości misa gliniana, wypalana na czerwono, z wąskim dnem oraz prostymi, szeroko rozchylonymi ściankami, zakończonymi u góry małym kołnierzem. Wnętrze misy i jej dno zdobią uproszczone, malowane gałązki. U góry widoczne są linie faliste. Zdobienia wykonano żółtą polewą. Od wewnątrz misa pokryta jest brązowym szkliwem.
Misy tego rodzaju umieszczano na listwie w czarnej izbie lub w kredensach. Służyły one na co dzień do podawania posiłków. W orawskich wsiach bardzo długo kultywowano zwyczaj — bardzo zresztą piękny — spożywania posiłków przez całą rodzinę z jednej misy, do której wszyscy sięgali drewnianymi łyżkami. Tradycja ta, choć archaiczna, podtrzymywała więzi rodzinne, uczyła powściągliwości i szacunku wobec starszych, a także braterstwa wobec młodszych. Obowiązywał bowiem określony rytuał zachowywania się w czasie posiłku. Rozpoczynano i kończono go modlitwą lub znakiem krzyża, co nadawało powagi całemu posiłkowi, a przez to podnosiło rangę uczestników, dlatego tak ważne było przestrzeganie ustalonej etykiety. Na Górnej Orawie nie rozwinęło się garncarstwo, więc misy tego typu sprowadzano z innych terenów Austro-Węgier. Kupowano je przede wszystkim na jarmarkach w Jabłonce i Trzcianie (Tyrstynie).
 
Opracowanie: Muzeum — Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Misa gliniana

Zdjęcia


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: