Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Wytwórca huta szkła w Nalibokach
- Czas powstania l. 40. XVIII w.
- Miejsce powstania Naliboki
- Wymiary wysokość: 23,7 cm, średnica: stopy: 10,6 cm
- Numer inwentarzowy MT-A-Dep./3749
- Muzeum Muzeum Okręgowe w Tarnowie
- Tematy życie codzienne, wokół stołu
- Technika rytowanie, szlifowanie
- Materiał szkło bezbarwne
- Kolekcjoner kolekcja książąt Sanguszków
- Prawa do obiektu książę Paweł Sanguszko i księżna Claude Sanguszko, depozyt w zbiorach Muzeum Okręgowego w Tarnowie
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi Sanguszkowie , mitologia , kielich , naczynie , 3D , szkło , domena publiczna
Dekoracja rytowana na czaszy pucharu ukazuje mitologiczną scenę przedstawiającą Orfeusza siedzącego pod drzewem, grającego na lirze, w otoczeniu zwierząt. Po drugiej stronie napis: „Orphus gra zapewnie z drzewem y zwierzami”. Pisownia z błędami pozwala powiązać ten obiekt z saskimi rytownikami z rodziny Heinzów, pracującymi w tym okresie w radziwiłłowskiej hucie szkła w Nalibokach.
WięcejDekoracja rytowana na czaszy pucharu ukazuje mitologiczną scenę przedstawiającą Orfeusza siedzącego pod drzewem, grającego na lirze, w otoczeniu zwierząt. Po drugiej stronie napis: „Orphus gra zapewnie z drzewem y zwierzami”. Pisownia z błędami pozwala powiązać ten obiekt z saskimi rytownikami z rodziny Heinzów, pracującymi w tym okresie w radziwiłłowskiej hucie szkła w Nalibokach. Jako wzór do tego przestawienia posłużyła prawdopodobnie grafika z przełomu XVI i XVII wieku autorstwa niemieckiego miedziorytnika Antonia Tempesty. W zbiorach tarnowskiego muzeum znajduje się drugi, niemalże identyczny kielich z tym samym przedstawieniem, co jest niezwykle rzadkim przypadkiem nie tylko w polskich muzeach.
Opracowanie: Muzeum Okręgowe w Tarnowie, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: