Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 3565
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Ozdobą pałacu sławuckiego był niewielkich wymiarów pastelowy portret ukazujący pełną wdzięku kilkunastoletnią dziewczynę. Przedstawia Teresę z Czartoryskich, córkę Józefa Klemensa, założyciela manufaktury porcelany w Korcu. Matką dziewczyny była słynąca z urody księżna Dorota z Jabłonowskich. 

Więcej

Ozdobą pałacu sławuckiego był niewielkich wymiarów pastelowy portret ukazujący pełną wdzięku kilkunastoletnią dziewczynę. Przedstawia Teresę z Czartoryskich, córkę Józefa Klemensa, założyciela manufaktury porcelany w Korcu. Matką dziewczyny była słynąca z urody księżna Dorota z Jabłonowskich. Autorką portretu jest jedna z najsłynniejszych malarek francuskich — Élizabeth Louise Vigée–Lebrun.
Élizabeth Louise Vigée–Lebrun (1755–1842) była córką i uczennicą malarza Louisa Vigéego, ulubioną portrecistką królowej Francji Marii Antoniny i arystokracji  europejskiej. Portret dziewczyny powstał w czasie krótkiego pobytu artystki w Dreźnie w roku 1801, podczas wizyty złożonej księżnej stolnikowej Dorocie z Jabłonowskich Czartoryskiej. Wizerunek miał być kartą wizytową, jaką zostawiła artystka nieobecnej w domu matce.
W maju 1807 roku w pałacu w Łańcucie odbył się ślub Teresy Czartoryskiej z Henrykiem Lubomirskim, ordynatem przeworskim i późniejszym kuratorem Zakładu im. Ossolińskich we Lwowie.

Opracowanie: Muzeum Okręgowe w Tarnowie, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Obraz „Portret Teresy z Czartoryskich Lubomirskiej” Élizabeth Louise Vigée-Lebrun

Zdjęcia

Powiązania

Interpretacje

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: