Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2628
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Niewielkich rozmiarów kameralny wizerunek należy do najlepszych portretów ukazujących znakomitą charakterystykę postaci polskiego szlachcica. Ogorzała twarz człowieka obdarzonego ogromnym temperamentem, o wyrazistym nosie, błyszczących żywych oczach niepozbawiona jest inteligencji.

Więcej

Niewielkich rozmiarów kameralny wizerunek należy do najlepszych portretów ukazujących znakomitą charakterystykę postaci polskiego szlachcica. Ogorzała twarz człowieka obdarzonego ogromnym temperamentem, o wyrazistym nosie, błyszczących żywych oczach niepozbawiona jest inteligencji. Autorem portretu był, jak w przypadku większości portretów sarmackich, anonimowy artysta.
Namalowany farbą olejną na płótnie powstał w trzeciej ćwierci XVIII wieku i przedstawia Łukasza Węglińskiego, syna Franciszka, podkomorzego chełmskiego, i Agnieszki z Dłużewskich. Portretowany rodem związany był z ziemią lubelską. Świadczą o tym również liczne funkcje, jakie pełnił: cześnika krasnostawskiego, podstolego, podczaszego, stolnika i chorążego chełmskiego. Od 1775 roku był również chorążym znaku pancernego w regimencie Wacława Rzewuskiego, dlatego też nie mogło zabraknąć jego wizerunku w galerii podhoreckiej Rzewuskich.

Opracowanie: Muzeum Okręgowe w Tarnowie, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Obraz „Portret Łukasza Węglińskiego”

Zdjęcia

Audio

Obraz „Portret Łukasza Węglińskiego” Opowiada: Piotr Krasny
posłuchaj
Obraz „Portret Łukasza Węglińskiego” [audiodeskrypcja] Opowiada: Fundacja na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji KATARYNKA
posłuchaj

Powiązania

Interpretacje

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: