Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2354
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Kazimierz Boreyko to kolejna ciekawa postać z barwnego korowodu typów szlacheckich galerii podhoreckiej. Przedstawiony na portrecie szlachcic był synem Jana, starosty pobersztyńskiego, i Katarzyny z Terleckich. W dawnej Rzeczypospolitej piastował liczne urzędy. Był porucznikiem chorągwi...

Więcej

Kazimierz Boreyko to kolejna ciekawa postać z barwnego korowodu typów szlacheckich galerii podhoreckiej. Przedstawiony na portrecie szlachcic był synem Jana, starosty pobersztyńskiego, i Katarzyny z Terleckich. W dawnej Rzeczypospolitej piastował liczne urzędy. Był porucznikiem chorągwi pancernej pułku ordynacji ostrogskiej, łowczym ziemi lwowskiej, chorążym latyczowskim, jak również posłem na sejmy.
Jego wizerunek miękko i swobodnie  namalowany w latach 30. XVIII wieku przez nieznanego artystę ukazuje człowieka pewnego siebie, korzystającego z uroków życia szlachcica, pełnego zarówno godności, jak i pychy. Ukazany na portrecie Kazimierz Boreyko przedstawiony został do bioder, z podgoloną głową, w kolczudze z obojczykiem. Często był błędnie utożsamiany z Piotrem Boreyką herbu Topór, kasztelanem zawichojskim (być może krewnym), słynnym „opojem i warchołem” czasów saskich, opisywanym przez pamiętnikarzy tamtej epoki.

Opracowanie: Muzeum Okręgowe w Tarnowie, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Obraz „Portret Kazimierza Boreyki”

Zdjęcia

Powiązania

Interpretacje

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: