Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1864
(Głosy: 3)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Portrety książąt Sanguszków, jednego z najzamożniejszych i wpływowych rodów dawnej Rzeczpospolitej, oraz członków ich najbliższej rodziny tworzą liczną grupę w zbiorach tarnowskiego muzeum. Stanowiły one wyposażenie i ozdobę wnętrz pałacowych wielu książęcych rezydencji. Prezentowany portret pochodzi ze Sławuty, leżącej nad Horyniem, jedną z głównych rzek Wołynia (Ukraina).

Więcej

Portrety książąt Sanguszków, jednego z najzamożniejszych i wpływowych rodów dawnej Rzeczpospolitej, oraz członków ich najbliższej rodziny tworzą liczną grupę w zbiorach tarnowskiego muzeum. Stanowiły one wyposażenie i ozdobę wnętrz pałacowych wielu książęcych rezydencji. Prezentowany portret pochodzi ze Sławuty, leżącej nad Horyniem, jedną z głównych rzek Wołynia (Ukraina). Dzisiaj pałac ten już nie istnieje.
Obraz nieznanej Holenderki uznawany bywa za wizerunek Zofii Sanguszkowej (zm. w 1605 roku), córki Jarosława i Halszki z Chodkiewiczów, żony Hrihorego Sanguszki z linii koszyrskiej, kasztelana lubaczowskiego. Sportretowana osoba została zidentyfikowana na podstawie kartki naklejonej na odwrocie obrazu w XIX wieku, na której nie brak jednak błędów. Stąd można przypuszczać, że portret nie przedstawia Sanguszkowej, lecz jest wizerunkiem patrycjuszki holenderskiej i został zakupiony przez Sanguszków do wystroju wnętrz pałacowych.

Opracowanie: Muzeum Okręgowe w Tarnowie, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Obraz „Portret młodej Holenderki”

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: