Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Autor Jacek Malczewski (1854—1929)
- Czas powstania 1921
- Miejsce powstania Polska
- Wymiary wysokość: 124 cm, szerokość: 95 cm
- Numer inwentarzowy MT-A-M/775
- Muzeum Muzeum Okręgowe w Tarnowie
- Tematy namalowane, znane postaci
- Technika malarstwo olejne
- Materiał płótno
- Prawa do obiektu Muzeum Okręgowe w Tarnowie
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi alegoria , Jacek Malczewski , autoportret , 2D , malarstwo , Młoda Polska , domena publiczna
Jacek Malczewski, jeden z najwybitniejszych polskich malarzy symbolistów, pozostawił po sobie liczną spuściznę artystyczną. Twórczość tego artysty jest niezmiernie bogata i wielowątkowa. W obrazach ukazywał pragnienia osobiste, dramat i tradycje narodowe. Mitologia przeplata się w nich z religią...
Więcej Jacek Malczewski, jeden z najwybitniejszych polskich malarzy symbolistów, pozostawił po sobie liczną spuściznę artystyczną. Twórczość tego artysty jest niezmiernie bogata i wielowątkowa. W obrazach ukazywał pragnienia osobiste, dramat i tradycje narodowe. Mitologia przeplata się w nich z religią, wątki ludowe z baśniowymi. Częstymi tematami poruszanymi na płótnach są miłość i śmierć, zmysłowość i dusza. Stworzył również bogatą galerię portretów znanych osobistości tamtej epoki. Pośród nich liczną grupę stanowią autoportrety.
W zbiorach tarnowskiego muzeum znajduje się jeden z ciekawszych autoportretów artysty. Namalowany w 1921 roku, przedstawia artystę w półpostaci. Stoi zwrócony w prawo, trzymając w ręce kijek (różdżkę) z rozdwojonym końcem. Ubrany jest w białą koszulę z bufiastymi rękawami. Na drugim planie znajdują się dwie postacie kobiece z wyciągniętymi ku sobie rękami. Jedna w czerwonym nakryciu na głowie, druga w koronie. Trzeci plan to fronton dworku z kolumienkami. Obok z prawej strony ganku widoczna jest para koni.
Opracowanie: Muzeum Okręgowe w Tarnowie, © wszystkie prawa zastrzeżone
Więcej autoportretów Jacka Malczewskiego znajdziecie w tej fotogalerii: http://mnk.pl/fotogalerie/autoportrety-jacka-malczewskiego
Ostatnie komentarze: