Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1734
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Jednym z cenniejszych ze względu na rangę artystyczną przedmiotów w tarnowskim muzeum jest kielich z nakrywą, z przedstawieniem 12 miesięcy. Wiązany jest z Saksonią, z Królewską Hutą Szkła w Dreźnie. Posiada budowę typową dla barowych, okazjonalnych kielichów, a dodatkowo jest wzbogacony stożkowatą ozdobną nakrywą.

Więcej

Jednym z cenniejszych ze względu na rangę artystyczną przedmiotów w tarnowskim muzeum jest kielich z nakrywą, z przedstawieniem 12 miesięcy. Wiązany jest z Saksonią, z Królewską Hutą Szkła w Dreźnie. Posiada budowę typową dla barowych, okazjonalnych kielichów, a dodatkowo jest wzbogacony stożkowatą ozdobną nakrywą. Ciekawie został zaprojektowany trzon kielicha (dęty, tralkowy, pionowo fasetowany) połączony z czaszą szklanym gwintem.
Czasza niemalże cylindryczna, u dołu zaokrąglona, w całości szlifowana. Wokół niej, w dwóch naprzemianległych rzędach, umieszczone zostały owalne medaliony z personifikacjami 12 miesięcy. Nad każdym medalionem znajduje się cyfra odnosząca się do kolejnego miesiąca, a poniżej jego nazwa.
Wybitna znawczyni szkła saksońskiego, Gisela Haase, w katalogu wystawy na zamku w Pillnitz w 1974 roku przy opisie tarnowskiego obiektu wymienia dwa podobne zachowane na świecie kielichy. Jeden znajdujący się w nowojorskim Metropolitan Museum of Art (niemalże identyczny z tarnowskim) oraz drugi — w monachijskim Bayerisches Nationalmuseum, z 12 portretami rzymskich cesarzy. Wszystkie zostały wykonane w Dreźnie około 1730 roku.

Kielich pochodzi ze zbiorów XX. Sanguszków z Gumnisk pod Tarnowem (obecnie dzielnica Tarnowa), od 1945 roku jest przechowywany w zbiorach Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Eksponowany na wystawie stałej w tarnowskim ratuszu. Pokazywany w 1974 roku na wystawie w zamku z Pillnitz. W Polsce na wystawie „Pod jedną Koroną: kultura i sztuka w czasach unii polsko-saskiej” na Zamku Królewskim w Warszawie (1997) i na Zamku w Dreźnie (1997/1998).

Opracowanie: Muzeum Okręgowe w Tarnowie, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Kielich z przedstawieniem 12 miesięcy

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: