Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1495
(Głosy: 1)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Obiekt znajduje się w zbiorach muzealnych od 1979 roku. Według relacji poprzedniej właścicielki eksponatu, skrzynia pochodzi z kościoła św. Małgorzaty w Nowym Sączu, skąd przed laty otrzymał ją jej mąż.

Więcej

Obiekt znajduje się w zbiorach muzealnych od 1979 roku. Według relacji poprzedniej właścicielki eksponatu, skrzynia pochodzi z kościoła św. Małgorzaty w Nowym Sączu, skąd przed laty otrzymał ją jej mąż.
Zmontowana została wtórnie z płaskorzeźbionych desek o raporcie wskazującym, że jest to górna część większej całości, odciętej u dołu w co najmniej 30–40%. Pośrodku przedniej ścianki skrzyni, mieści się arkada z ornamentu wolich oczu i sznura, wewnątrz niej znajduje się drzewko winnej latorośli z kiściami owoców, pod którymi wyryte są inicjały „J. R.” Pozostałą część ścianki wypełniają wijące się łodygi latorośli z maszkaronami na jej zakończeniach. W górnych narożach znajdują się uskrzydlone główki aniołków, a między nimi dwa pola z napisami: „ANNO D[O]M[I]NI” i „1673 G.S.”. Ścianki boczne skrzyni dekorowane są motywem słońca w formie okrągłej tarczy o ludzkiej twarzy wpisanej w okrąg z podziałką zegarową. Okucia z epoki zamontowano wtórnie, miejscami zachowały się także pozostałości oryginalnych polichromii. Prawdopodobnie płaskorzeźbione deski, wtórnie użyte do zmontowania skrzyni, stanowiły pierwotnie obudowę szafy zegarowej. Motywy słońc, gwiazd i tarcz zegarowych nawiązują zapewne do poprzedniej funkcji obiektu. Natomiast pojawiająca się wić winnej latorośli jest analogiczna do tej na obudowie szafy zegarowej z Oldenburga, pochodzącej z 1480 roku. 

Opracowano: Edyta Ross-Pazdyk (Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Skrzynia z 1673 roku

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: