Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2929
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Ikona ta pochodzi z cerkwi we wsi Czarna w Beskidzie Sądeckim. Przedstawia pełnopostaciowy wizerunek św. Dymitra z krzyżem w prawej ręce i z gestem wyznania wiary chrześcijańskiej lewą dłonią. Po bokach przedstawienie ujęte jest czterokwaterowymi, pionowymi pasami ze scenami z jego życia. 

Więcej

Ikona znajduje się w nowosądeckiej kolekcji od 1950 roku. Trafiła do niej w wyniku akcji zabezpieczającej połemkowskie mienie. Akcja ta została przeprowadzona w 1947 roku przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie na polecenie Ministerstwa Kultury i Sztuki, w związku z masowym wysiedlaniem Łemków. Grupa historyków i konserwatorów objechała wówczas łemkowskie wsie na terenie Sądecczyzny, zbierając obiekty znalezione na strychach i w przybudówkach. Pozostawione przez wyjeżdżającą ludność zabytki, narażone na zniszczenie lub kradzież, złożono w wynajętej Składnicy Muzealnej w Muszynie, opatrzono je kartkami z nazwą miejscowości. Ikona ta pochodzi z cerkwi we wsi Czarna w Beskidzie Sądeckim.
Przedstawia pełnopostaciowy wizerunek św. Dymitra z krzyżem w prawej ręce i z gestem wyznania wiary chrześcijańskiej lewą dłonią. Po bokach przedstawienie ujęte jest czterokwaterowymi, pionowymi pasami ze scenami z jego życia. Przedstawienie Świętego, którego imię wypisano cyrylicą ponad jego głową, jest nietypowe. Ukazany jest w szatach antycznych, bez atrybutów żołnierskiego fachu. Sceny z życia św. Dymitra rozgrywają się na tle architektury, każda jest opisana u góry kwatery. Z lewej strony obrazu znajdują się następujące przedstawienia (od góry): 1. Św. Demetriusz osadzony w więzieniu; 2. Św. Demetriusz pobłogosławił Nestora; 3. Nestor u cara domaga się walki z Lajosem; 4. Nestor przebił włócznią Lajosa; z prawej strony, także patrząc od góry: 5. Św. Nestorowi ścięto głowę; 6. Car z wielkiego gniewu kazał Demetriusza włóczniami przebić w więzieniu; 7. Pogrzeb św. Demetriusza; 8. Uzdrowienie chorego przyniesionego na grób św. Demetriusza.
Św. Wielki Męczennik Dymitr był żołnierzem, naczelnikiem i obrońcą miasta Tesaloniki (Sołuń). Za wiarę chrześcijańską w 306 roku, z rozkazu cesarza Maksymiana, poniósł męczeńską śmierć zakłuty włóczniami. Po latach odnaleziono jego grób i stwierdzono, że ciało jest nienaruszone. W tym miejscu wybudowano świątynię, która stała się celem pielgrzymkowym. Wierzono, że za wstawiennictwem Świętego wielokrotnie dokonywały się cuda ocalenia miasta przed najazdem, dlatego rycerze uznali Dymitra za swojego patrona. Ukazywany jest najczęściej jako młodzieniec stojący w żołnierskim stroju, uzbrojony we włócznię, łuk i tarczę. Na Bałkanach dominuje wariant przedstawiający Świętego na koniu. Dymitr Sołuński, obok Jerzego i Teodora, należy do grona świętych wojowników otaczanych na Rusi najbardziej powszechnym kultem, o czym świadczy duża liczba cerkwi wzniesionych pod jego wezwaniem.

Opracowanie: Maria Marcinowska (Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Ikona „Św. Demetriusz Męczennik”

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: