Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 4928
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Jednym z dowodów majętności na lachowskiej wsi był noszony strój. Zimą najzamożniejsi gospodarze zakładali na święta, niedziele i na jarmarki słynne starosądeckie kożuchy, tzw. węgierskie, ze skóry wyprawianej na biało. Były one długie, mocno sfałdowane od pasa, z obszernym...

Więcej

Jednym z dowodów majętności na lachowskiej wsi był noszony strój. Zimą najzamożniejsi gospodarze zakładali na święta, niedziele i na jarmarki słynne starosądeckie kożuchy, tzw. węgierskie, ze skóry wyprawianej na biało. Były one długie, mocno sfałdowane od pasa, z obszernym półkolistym, spadającym na plecy kołnierzem z czarnego baranka, którym w czasie zawiei otulano głowę.
Kożuchy te zapinano na plecione ze skóry grube guzy i skórzane pętlice. Na szwach, które dodatkowo podkreślały krój, i na piersiach były ozdobione aplikacjami o motywach roślinnych z cienkiej safianowej skórki oraz kolorowym haftem.
W zbiorach etnograficznych sądeckiego muzeum znajduje się właśnie taki męski kożuch. Wykonany ze skór baranich niefarbowanych, bogato zdobiony aplikacjami ze skóry i haftem z czerwonych i zielonych nici wełnianych. Dekoracje w postaci ornamentu geometrycznego są rozmieszczone wzdłuż krawędzi i szwów, biegną również od pasa w dół po bokach i z tyłu. Szeroka kratownica zdobi przód kożucha powyżej pasa, po obu stronach zapięcia, naroża zaś duży bukiet złożony ze stylizowanych kwiatów.

Opracowanie: Barbara Romańska (Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu), © wszystkie prawa zastrzeżone
 

Mniej

Kożuch lachowski

Zdjęcia

Audio

Kożuch lachowski [audiodeskrypcja] Opowiada: Fundacja na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji KATARYNKA
posłuchaj
Kożuch lachowski Opowiada: Krystyna Reinfuss-Janusz
posłuchaj

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: