Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania XIX/XX w.
- Miejsce powstania Łemkowszczyzna Zachodnia, Polska
- Wymiary długość: 107 cm, szerokość: dołu: 177 cm
- Numer inwentarzowy MNS 770 EI/3078
- Muzeum Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
- Oddział Sądecki Park Etnograficzny
- Tematy wielokulturowość, życie codzienne, stroje
- Materiał sukno samodziałowe
- Prawa do obiektu Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi Łemkowie , strój , 3D , wielokulturowość , audiodeskrypcja , tkanina , domena publiczna
Czuha pełniła szczególną rolę w ubiorze Łemków — była symbolem zamożności i prestiżu. Obowiązkowo należało ją włożyć na większe święta do cerkwi, nawet latem, a także (choćby pożyczoną) do ślubu.
Więcej Czuha pełniła szczególną rolę w ubiorze Łemków — była symbolem zamożności i prestiżu. Obowiązkowo należało ją włożyć na większe święta do cerkwi, nawet latem, a także (choćby pożyczoną) do ślubu. Była rodzajem obszernego płaszcza z brązowego domowego sukna, po którym Łemkowie rozpoznawali, skąd pochodzi jej właściciel. Różniły się między sobą kształtem i dekoracją kołnierza. Zarzucano ją na ramiona jak pelerynę, a jej rękawy często zszyte na dole zastępowały kieszenie, duży prostokątny kołnierz podczas niepogody pełnił rolę kaptura.
Eksponat pochodzi z terenu zachodniej Łemkowszczyzny. Na uwagę zasługuje kołnierz i rękawy zdobione trzema poziomymi białymi pasami oraz białymi frędzlami (tzw. toroky), stanowiace wyróżnik dla tego regionu.
Krawędzie płaszcza obszyte są biało-brunatnym sznurkiem uplecionym w jodełkę. Z tego samego sznurka wykonano zapięcie w postaci pętli zahaczanej na mosiężny guzik. Na obu ramionach znajdują się aplikacje z białych i czerwonych skrawków sukna.
Czuha jest unikatem w zbiorach muzealnych.
Opracowanie: Barbara Romańska (Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu), © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: