Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 3080
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Czuha pełniła szczególną rolę w ubiorze Łemków — była symbolem zamożności i prestiżu. Obowiązkowo należało ją włożyć na większe święta do cerkwi, nawet latem, a także (choćby pożyczoną) do ślubu.

Więcej

Czuha pełniła szczególną rolę w ubiorze Łemków — była symbolem zamożności i prestiżu. Obowiązkowo należało ją włożyć na większe święta do cerkwi, nawet latem, a także (choćby pożyczoną) do ślubu. Była rodzajem obszernego płaszcza z brązowego domowego sukna, po którym Łemkowie rozpoznawali, skąd pochodzi jej właściciel. Różniły się między sobą kształtem i dekoracją kołnierza. Zarzucano ją na ramiona jak pelerynę, a jej rękawy często zszyte na dole zastępowały kieszenie, duży prostokątny kołnierz podczas niepogody pełnił rolę kaptura.
Eksponat pochodzi z terenu zachodniej Łemkowszczyzny. Na uwagę zasługuje kołnierz i rękawy zdobione trzema poziomymi białymi pasami oraz białymi frędzlami (tzw. toroky), stanowiace wyróżnik dla tego regionu.
Krawędzie płaszcza obszyte są biało-brunatnym sznurkiem uplecionym w jodełkę. Z tego samego sznurka wykonano zapięcie w postaci pętli zahaczanej na mosiężny guzik. Na obu ramionach znajdują się aplikacje z białych i czerwonych skrawków sukna.
Czuha jest unikatem w zbiorach muzealnych.

Opracowanie: Barbara Romańska (Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Czuha łemkowska

Zdjęcia

Audio

Czucha łemkowska [audiodeskrypcja] Opowiada: Fundacja na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji KATARYNKA
posłuchaj
Czucha łemkowska Opowiada: Krystyna Reinfuss-Janusz
posłuchaj

Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: