Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 7419
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Dziś elementy starego męskiego stroju szczawnickiego można zobaczyć już tylko w zbiorach Muzeum Pienińskiego. Obecny strój męski górali szczawnickich składa się z czarnego filcowego kapelusza ozdobionego nad krezą, płóciennej koszuli z niewielką stójką, bez kołnierzyka, sukiennej kamizelki w kolorze niebieskim ozdobnie haftowanej na plecach i połach przednich, krótkiej cuchy z brązowego sukna zarzucanej na ramię, kożucha bez rękawów, sukiennych białych spodni, haftowanych wzdłuż rozcięć u dołu nogawek i przy górnym rozcięciu, wzdłuż szwów, kierpców.

Więcej

Obecny strój męski górali szczawnickich składa się z czarnego filcowego kapelusza ozdobionego nad krezą, płóciennej koszuli z niewielką stójką, bez kołnierzyka, sukiennej kamizelki w kolorze niebieskim ozdobnie haftowanej na plecach i połach przednich, krótkiej cuchy z brązowego sukna zarzucanej na ramię, kożucha bez rękawów, sukiennych białych spodni, haftowanych wzdłuż rozcięć u dołu nogawek i przy górnym rozcięciu, wzdłuż szwów, kierpców.
Dawniej górale szczawniccy nosili filcowe kapelusze z krezami podwiniętymi do góry, z ozdobą z kilku rządów mosiężnych guzów, tzw. raków, białe, do kolan sięgające sukmany z szerokimi fałdami po bokach, koszule białe, lniane. Na przeguby dłoni zakładano „zapiąstki” — haftowane mankiety. Błękitne kamizelki ozdobione były tylko metalowymi guzikami i aplikacjami skupionymi w trzech grupach, a wykonanymi z żółtej lub czerwonej taśmy. Kamizelka jest tym elementem ubioru, który w największym stopniu wyróżnia górala szczawnickiego od innych grup góralskich. Spodnie, zwane portkami, szyto z samodziałowego sukna, z przodu z jednym rozcięciem (nad prawą pachwiną), tzw. przyporem, zasłoniętym trapezowatym „zalatacem”. Nogawki spodni szczawnickich są znacznie luźniejsze niż na Podhalu. U dołu nogawek rozcięcia tzw. przyporki. Dawniej ozdoby spodni ograniczały się tylko do wąziutkiej czerwonej oblamki wokół „przyporu”, później wzdłuż szwu nogawki. Z czasem rozwinął się bogaty haft krzyżykowy oraz naturalistycznie traktowane motywy roślinne. Spodnie podtrzymywał pas długi na 2 metry oraz szeroki „opasek” z podwójnej tłoczonej skóry zapinany na cztery klamry. Na stopy zakładano kierpce.
Dziś elementy starego męskiego stroju szczawnickiego można zobaczyć już tylko w zbiorach Muzeum Pienińskiego.

Opracowanie: Barbara Węglarz (Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu), © wszystkie prawa zastrzeżone
 

Mniej

Męski strój ludowy — górale szczawniccy

Zdjęcia

Audio

Kobiecy strój ludowy – górale szczawniccy / Męski strój ludowy – górale szczawniccy Opowiada: Krystyna Reinfuss-Janusz
posłuchaj
Męski strój ludowy — górale szczawniccy [audiodeskrypcja] Opowiada: Fundacja na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji KATARYNKA
posłuchaj

Powiązania

Interpretacje

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: