Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania XIX w.
- Miejsce powstania Szczawnica, Polska
- Wymiary wysokość: 165 x 50 x 15 cm
- Numer inwentarzowy MS/69-E kapelusz z rakami, MS/73-E spodnie, MS/72-E cucha, MS/70-E kamizelka, MS/74-E kierpce, MS/75-E zapiąstki, MS/954-E koszula
- Muzeum Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
- Oddział Muzeum Pienińskie im. J. Szalaya w Szlachtowej
- Tematy stroje, góry
- Technika szycie, haft krzyżykowy, haft łańcuszkowy
- Materiał skóra, filc, sukno, len
- Prawa do obiektu Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi strój , górale , góry , 2D , audiodeskrypcja , strój ludowy , tkanina , nakrycia głowy , domena publiczna
Dziś elementy starego męskiego stroju szczawnickiego można zobaczyć już tylko w zbiorach Muzeum Pienińskiego. Obecny strój męski górali szczawnickich składa się z czarnego filcowego kapelusza ozdobionego nad krezą, płóciennej koszuli z niewielką stójką, bez kołnierzyka, sukiennej kamizelki w kolorze niebieskim ozdobnie haftowanej na plecach i połach przednich, krótkiej cuchy z brązowego sukna zarzucanej na ramię, kożucha bez rękawów, sukiennych białych spodni, haftowanych wzdłuż rozcięć u dołu nogawek i przy górnym rozcięciu, wzdłuż szwów, kierpców.
Więcej Obecny strój męski górali szczawnickich składa się z czarnego filcowego kapelusza ozdobionego nad krezą, płóciennej koszuli z niewielką stójką, bez kołnierzyka, sukiennej kamizelki w kolorze niebieskim ozdobnie haftowanej na plecach i połach przednich, krótkiej cuchy z brązowego sukna zarzucanej na ramię, kożucha bez rękawów, sukiennych białych spodni, haftowanych wzdłuż rozcięć u dołu nogawek i przy górnym rozcięciu, wzdłuż szwów, kierpców.
Dawniej górale szczawniccy nosili filcowe kapelusze z krezami podwiniętymi do góry, z ozdobą z kilku rządów mosiężnych guzów, tzw. raków, białe, do kolan sięgające sukmany z szerokimi fałdami po bokach, koszule białe, lniane. Na przeguby dłoni zakładano „zapiąstki” — haftowane mankiety. Błękitne kamizelki ozdobione były tylko metalowymi guzikami i aplikacjami skupionymi w trzech grupach, a wykonanymi z żółtej lub czerwonej taśmy. Kamizelka jest tym elementem ubioru, który w największym stopniu wyróżnia górala szczawnickiego od innych grup góralskich. Spodnie, zwane portkami, szyto z samodziałowego sukna, z przodu z jednym rozcięciem (nad prawą pachwiną), tzw. przyporem, zasłoniętym trapezowatym „zalatacem”. Nogawki spodni szczawnickich są znacznie luźniejsze niż na Podhalu. U dołu nogawek rozcięcia tzw. przyporki. Dawniej ozdoby spodni ograniczały się tylko do wąziutkiej czerwonej oblamki wokół „przyporu”, później wzdłuż szwu nogawki. Z czasem rozwinął się bogaty haft krzyżykowy oraz naturalistycznie traktowane motywy roślinne. Spodnie podtrzymywał pas długi na 2 metry oraz szeroki „opasek” z podwójnej tłoczonej skóry zapinany na cztery klamry. Na stopy zakładano kierpce.
Dziś elementy starego męskiego stroju szczawnickiego można zobaczyć już tylko w zbiorach Muzeum Pienińskiego.
Opracowanie: Barbara Węglarz (Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu), © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: