Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1633
(Głosy: 3)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Zabytek datowany jest na 1 połowę XVIII wieku i pochodzi z rozebranego w 1894 roku szczawnickiego drewnianego kościoła, wzniesionego w 1550 roku. 

Więcej

Feretron znajdujący się w zbiorach Muzeum Pienińskiego został wykonany na desce, ma kształt czworoliścia z bogato profilowanymi barokowymi wolutami obejmującymi w zwieńczeniu monogram „IHS”. Podstawa w kształcie wydłużonego prostokąta opleciona jest ozdobnym warkoczem. Jedna strona feretronu przedstawia siedzące postacie św. Anny i Matki Boskiej, pomiędzy którymi znajduje się postać stojącego małego Jezusa — wizerunek nazywany św. Anna Samotrzecia, Samotrzeć, co w języku staropolskim oznacza: „we troje”. Przydomek ten św. Anna zyskała dzięki temu, że zwykle tak właśnie była ukazywana — z Dzieciątkiem Jezus oraz małą Maryją. Kult św. Anny zrodził się przed wiekami wśród ludu, który pragnął mieć w matce Maryi i babce Pana Jezusa szczególną opiekunkę. Św. Annie oddawano pod opiekę rodziny i domostwa, panny młode, małżonków, kobiety oczekujące potomstwa oraz kobiety bezdzietne, matki, babcie oraz wdowy. Nad wizerunkiem Samotrzeć została umieszczona gołębica symbolizująca Ducha Świętego. Tło obrazu w kolorze złotym, postać św. Anny w czerwonym welonie i ciemnej sukni, Maryi w niebieskim welonie i jasnej sukni, Jezus w jasnej sukni i złotym płaszczu.
Obraz z drugiej strony feretronu przedstawia postać Chrystusa w cierniowej koronie. Czerwone krople krwi ściekają po głowie i torsie. Ręce ma skrzyżowane i związane sznurem; wokół bioder purpurowa draperia.

Zabytek datowany jest na przełom XVII i XVIII wieku i pochodzi z rozebranego w 1894 roku szczawnickiego drewnianego kościoła, wzniesionego w 1550 roku.

Opracowanie: Barbara Węglarz (Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu), © wszystkie prawa zastrzeżone 

Mniej

Przenośny tron

Feretron oznacza z gr. pheretron — nosze (łac. feretrum ‒ nosze, mary, katafalk), gdyż były to właśnie nosze, często z drążkami służące już w starożytnej Grecji do noszenia figur bóstw.
Feretronem  nazywany jest szczególny rodzaj obrazów lub rzeźb z przedstawieniami świętych, ustawionych na podstawie, których używano niegdyś w procesji podczas uroczystości kościelnych, a także jako przenośne ołtarze w trakcie pielgrzymek.

Więcej

Feretron oznacza z gr. pheretron — nosze (łac. feretrum ‒ nosze, mary, katafalk), gdyż były to właśnie nosze, często z drążkami służące już w starożytnej Grecji do noszenia figur bóstw.
Feretronem  nazywany jest szczególny rodzaj obrazów lub rzeźb z przedstawieniami świętych, ustawionych na podstawie, których używano niegdyś w procesji podczas uroczystości kościelnych, a także jako przenośne ołtarze w trakcie pielgrzymek.
W Polsce, w odróżnieniu od Europy Zachodniej, dominowały feretrony w postaci obrazów i płaskorzeźb umieszczonych na specjalnej podstawie, do której wkładano drewniane drążki służące do noszenia.
W okresie średniowiecza własne feretrony, podobnie jak chorągwie i sztandary, posiadały bractwa i cechy rzemieślników. Obecnie feretrony należą najczęściej do stowarzyszeń i kół działających przy parafiach. 

Opracowanie: Muzeum — Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec, © wszystkie prawa zastrzeżone

Zobacz feretrony w kolekcji Wirtualnych Muzeów Małopolski:
Feretron przedstawiający „Serce Matki Boskiej” oraz „Serce Jezusa”
Feretron drewniany
Feretron przedstawiający św. Annę Samotrzecią i Chrystusa w koronie

Mniej

Feretron przedstawiający św. Annę Samotrzeć i Chrystusa w koronie

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: