Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania XVII/XVIII w.
- Miejsce powstania Szczawnica, Polska
- Wymiary wysokość: 105 cm, długość: 98 cm, szerokość: 7 cm
- Numer inwentarzowy MS/22-E
- Muzeum Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
- Oddział Muzeum Pienińskie im. J. Szalaya w Szlachtowej
- Tematy religijność, namalowane, wyrzeźbione
- Technika rzeźbienie, malowanie, złocenie, srebrzenie
- Materiał drewno, farba olejna
- Prawa do obiektu Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi Chrystus , święci , Matka Boska , kościół , 3D , obrzędy , barok , sztuka sakralna , katolicyzm , domena publiczna
Zabytek datowany jest na przełom XVII i XVIII wieku i pochodzi z rozebranego w 1894 roku szczawnickiego drewnianego kościoła, wzniesionego w 1550 roku.
Więcej Feretron znajdujący się w zbiorach Muzeum Pienińskiego został wykonany na desce, ma kształt czworoliścia z bogato profilowanymi barokowymi wolutami obejmującymi w zwieńczeniu monogram „IHS”. Podstawa w kształcie wydłużonego prostokąta opleciona jest ozdobnym warkoczem. Jedna strona feretronu przedstawia siedzące postacie św. Anny i Matki Boskiej, pomiędzy którymi znajduje się postać stojącego małego Jezusa — wizerunek nazywany św. Anna Samotrzecia, Samotrzeć, co w języku staropolskim oznacza: „we troje”. Przydomek ten św. Anna zyskała dzięki temu, że zwykle tak właśnie była ukazywana — z Dzieciątkiem Jezus oraz małą Maryją. Kult św. Anny zrodził się przed wiekami wśród ludu, który pragnął mieć w matce Maryi i babce Pana Jezusa szczególną opiekunkę. Św. Annie oddawano pod opiekę rodziny i domostwa, panny młode, małżonków, kobiety oczekujące potomstwa oraz kobiety bezdzietne, matki, babcie oraz wdowy. Nad wizerunkiem Samotrzeć została umieszczona gołębica symbolizująca Ducha Świętego. Tło obrazu w kolorze złotym, postać św. Anny w czerwonym welonie i ciemnej sukni, Maryi w niebieskim welonie i jasnej sukni, Jezus w jasnej sukni i złotym płaszczu.
Obraz z drugiej strony feretronu przedstawia postać Chrystusa w cierniowej koronie. Czerwone krople krwi ściekają po głowie i torsie. Ręce ma skrzyżowane i związane sznurem; wokół bioder purpurowa draperia.
Zabytek datowany jest na przełom XVII i XVIII wieku i pochodzi z rozebranego w 1894 roku szczawnickiego drewnianego kościoła, wzniesionego w 1550 roku.
Opracowanie: Barbara Węglarz (Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu), © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: