Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Autor Michał Plewa
- Czas powstania 1937
- Miejsce powstania Sromowce Niżne
- Wymiary wysokość: 35,5 cm, długość: 14 cm, szerokość: 10 cm
- Numer inwentarzowy MS/849-E
- Muzeum Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
- Oddział Muzeum Pienińskie im. J. Szalaya w Szlachtowej
- Tematy religijność, wieś, wyrzeźbione
- Technika rzeźbienie, polichromowanie
- Materiał drewno
- Prawa do obiektu Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi sztuka ludowa , kapliczka , Chrystus , Chrystus Frasobliwy , wieś , religia , rzeźba , 3D , sztuka sakralna , ikonografia , domena publiczna
Temat Chrystusa Frasobliwego należy do najbardziej rozpowszechnionych w ludowej plastyce. Figura znajdująca się w zbiorach Muzeum Pienińskiego pochodzi ze wsi Sromowce Niżne, której ludność zaliczana jest do etnograficznej grupy górali pienińskich. Została wykonana w 1937 roku przez Michała Plewę, ludowego artystę.
Więcej Temat Frasobliwego należy do najbardziej rozpowszechnionych w ludowej plastyce. Figura znajdująca się w zbiorach Muzeum Pienińskiego pochodzi ze wsi Sromowce Niżne, której ludność zaliczana jest do etnograficznej grupy górali pienińskich. Została wykonana w 1937 roku przez Michała Plewę, ludowego artystę. Wymowna w treści, jest przykładem oryginalnego dzieła samorodnej sztuki plastycznej. Pewna nieporadność formy stanowi o jej uroku i niepowtarzalności.
Chrystus przedstawiony jest w pozycji siedzącej. Jego stopy oparte są na prostokątnej podstawie zdobionej ornamentem wyciętym w charakterystyczne zęby. Nadnaturalnie długa prawa ręka zgięta i oparta na kolanie zaledwie dotyka twarzy. Twarz pełna wyrazu męczeństwa. Głowa spowita koroną cierniową. Lewa ręka i nogi nieproporcjonalnie krótkie i szczupłe w stosunku do całej bryły. Mocno zaznaczone żebra. Cała postać okryta jest długim, czerwonym płaszczem, na biodrach perizonium w kolorze niebieskim. Odkryte części ciała w kolorze jasnobrązowym.
Figurka prawdopodobnie pochodzi z kapliczki wiszącej na zewnętrznej ścianie budynku mieszkalnego, jest wyrazem religijności ludu wiejskiego w tym przypadku dawnych mieszkańców Sromowiec Niżnych.
Rzeźba należała do kolekcji pisarza Jana Wiktora. W zbiorach Muzeum Pienińskiego znalazła się po jego śmierci (1967), początkowo jako depozyt Muzeum Narodowego w Krakowie, a od 1982 już jako eksponat Muzeum Pienińskiego.
Opracowanie: Barbara Węglarz (Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu), © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: