Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1566
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Płaskorzeźba została zakupiona do zbiorów w 1969 roku w salonie krakowskiej „Desy”. Prawdopodobnie powstała w XVII wieku i jest jedną z najstarszych i najcenniejszych rzeźb w zbiorach sądeckich.

Więcej

Płaskorzeźba została zakupiona do zbiorów w 1969 roku w salonie krakowskiej „Desy”. Prawdopodobnie powstała w XVII wieku i jest jedną z najstarszych i najcenniejszych rzeźb w zbiorach sądeckich. Przedstawia Matkę Boską klęczącą, ze złożonymi modlitewnie rękami, między Chrystusem i Bogiem Ojcem siedzącymi na tronach. Obaj mają na głowach korony i ubrani są w złocone szaty. W jednej dłoni trzymają koronę ponad głową Marii, w drugiej atrybuty władzy monarszej: Jezus — berło, Bóg Ojciec — jabłko królewskie.

Nieznane jest niestety pochodzenie dzieła. Płaskorzeźba powstała jednak zapewne w prowincjonalnym warsztacie rzeźbiarskim, na co wskazywać mogą formalne cechy obiektu, jak: zachwiane proporcje postaci, płytko i pobieżnie potraktowane detale oraz fałdy szat. Uwagę zwraca różnica w opracowaniu głów Marii, Chrystusa i Boga Ojca. Głowa Matki Boskiej jest okrągła, z delikatnie modelowaną twarzą o wąskim, szpiczastym nosie, małych oczach i drobnych ustach. Długie, ciemne włosy są gładko zaczesane do tyłu, podkreślając wypukłe, bardzo wysokie czoło Marii. Głowy męskie są natomiast znacznie większe, nieproporcjonalnie duże w stosunku do reszty ciała, o bardziej pociągłych i kanciastych twarzach, z wystającymi kośćmi policzkowymi, szerokimi, wydatnymi nosami i dużymi oczami.

Opracowanie: Edyta Ross-Pazdyk (Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Płaskorzeźba „Koronacja Matki Boskiej”

Zdjęcia

Powiązania

Interpretacje

Gra

Zobacz też


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: