Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania 2. poł. XVI w.
- Miejsce powstania Polska
- Wymiary długość: przód: 102,5 cm, tył: 104,5 cm, szerokość: na dole: 74 cm, rozłożone rękawy: 124 cm
- Numer inwentarzowy MN-DK/17/3
- Muzeum Muzeum Niepołomickie — Zamek Królewski w Niepołomicach
- Tematy religijność, stroje
- Technika broszowanie
- Materiał atłas, nić metalowa
- Fundator Jan Branicki
- Prawa do obiektu Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi renesans , liturgia , kościół , kapłan , 3D , rzemiosło , strój , magnateria , tkanina , katolicyzm , sztuka sakralna , domena publiczna
Dalmatyka noszona była przez Greków i Rzymian jako luźne, sięgające stóp okrycie osób świeckich z długimi szerokimi rękawami oraz dwoma pionowymi purpurowymi pasami, tzw. clavi. W II wieku za pośrednictwem Bizancjum przyjęła się w Zachodniej Europie na terenach dzisiejszej Dalmacji w okresie Merowingów i Karolingów. Dalmatyka funkcjonuje jako szata liturgiczna od V wieku, kiedy to znikła z ubiorów świeckich.
WięcejDalmatyka noszona była przez Greków i Rzymian jako luźne, sięgające stóp okrycie osób świeckich z długimi szerokimi rękawami oraz dwoma pionowymi purpurowymi pasami, tzw. clavi. W II wieku za pośrednictwem Bizancjum przyjęła się w Zachodniej Europie na terenach dzisiejszej Dalmacji w okresie Merowingów i Karolingów. Dalmatyka funkcjonuje jako szata liturgiczna od V wieku, kiedy to znikła z ubiorów świeckich. W XIV wieku została znacznie skrócona i przeznaczona do noszenia głównie przez diakonów podczas uroczystych nabożeństw. Od XII wieku sporządzana w kolorach szat liturgicznych z tkanin jedwabnych, brokatów i aksamitów, bogato zdobiona haftem.
Dalmatyka niepołomicka została wykonana z czerwonego atłasu jedwabnego z efektem adamaszku, broszowanego wątkami metalowymi, z subornamentem o motywie kwiatowym. Z przodu i z tyłu posiada kolumnę wydzieloną galonem. Ta sama taśma stanowi lamówkę dla brzegów szaty. Dalmatyka podszyta czerwoną, bawełnianą podszewką z XX wieku. Należy do renesansowego kompletu szat fundacji Jana Branickiego.
Opracowanie: Muzeum Niepołomickie — Zamek Królewski w Niepołomicach, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: