Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania 2. poł. XVI w.
- Miejsce powstania Polska
- Wymiary długość: z tyłu: 134 cm, z przodu: 125 cm
- Numer inwentarzowy MN-DK/17/1
- Muzeum Muzeum Niepołomickie — Zamek Królewski w Niepołomicach
- Dostępność wystawa stała — Zamek Królewski w Niepołomicach
- Tematy religijność, stroje
- Technika broszowanie, szycie maszynowe
- Materiał atłas, pasmanteria, nić metalowa
- Fundator Jan Branicki
- Prawa do obiektu Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi liturgia , kościół , kapłan , 3D , rzemiosło , strój , magnateria , tkanina , katolicyzm , sztuka sakralna , domena publiczna
Kapa to długie i szerokie okrycie, zakładane na ramiona i spinane na piersiach podczas liturgii godzin, sprawowania sakramentów poza mszą św. oraz wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Ma prawo ją zakładać: biskup, prezbiter, a za zgodą Stolicy Apostolskiej także diakon. Kolor używanej podczas liturgii szaty nie jest obojętny.
Więcej Kapa to długie i szerokie okrycie, zakładane na ramiona i spinane na piersiach podczas liturgii godzin, sprawowania sakramentów poza mszą św. oraz wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Ma prawo ją zakładać: biskup, prezbiter, a za zgodą Stolicy Apostolskiej także diakon. Kolor używanej podczas liturgii szaty nie jest obojętny.
Jan Branicki, fundator kompletu, zdecydował zakupić szaty czerwone, ponieważ jest on obowiązujący podczas odprawiania nabożeństw ku czci św. Męczenników (pod którym to wezwaniem znajduje się kościół niepołomicki).
Kapa została uszyta z czerwonego atłasu jedwabnego, z efektem adamaszku, ozdobionego broszowanymi motywami kwiatowymi ze złotej nici na całości materiału, z subornamentem o motywie kwiatowym. Pas przechodzący od przodu przez plecy liczy 30 cm szerokości i jest obszyty złotą lamówką (galonem) o wzorze geometrycznym o szerokości 3 cm. Całość kapy obszyta jest lamówką o szerokości 3 cm. Na plecach znajduje się kaptur o długości 34 cm i szerokości 50 cm, obszyty cienką lamówką o wzorze geometrycznym, zakończoną złotymi frędzlami wiązanymi przy wszyciu. Całość kapy podszyta jest czerwoną podszewką bawełnianą z późniejszego okresu (XX w.). Kapa jest zapinana na klamrę wszytą po lewej stronie oraz łańcuszek składający się z 6 ogniw i uchwytu (z metalu złoconego). Na bokach zapięcia widoczne są ozdobne elementy z metalu. Po lewej stronie zapięcia zauważalny jest brak srebrnej ozdoby, po prawej zachował się medalion z kobiecą główką.
Opracowanie: Muzeum Niepołomickie — Zamek Królewski w Niepołomicach, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: