Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania XVIII w.
- Miejsce powstania prawdopodobnie Polska
- Wymiary wysokość: 26 cm, średnica: stopy: 16 cm, waga: 750 g
- Numer inwentarzowy MN-DK/20
- Muzeum Muzeum Niepołomickie — Zamek Królewski w Niepołomicach
- Tematy religijność
- Technika odlewanie, cyzelowanie, trybowanie, fakturowanie, złocenie, szlifowanie, polerowanie
- Materiał srebro
- Prawa do obiektu Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi liturgia , kościół , naczynie , 3D , złotnictwo , rokoko , kielich , katolicyzm , ornament , sztuka sakralna , domena publiczna
Życie religijne parafian dopełniało się za pośrednictwem zakładanych przy kościołach konfraterni, które szczyciły się posiadaniem odrębnej kaplicy lub ołtarza bocznego. Pierwsze założone w Niepołomicach i erygowane przez kardynała Zbigniewa Oleśnickiego bractwo Najświętszej Maryi Panny działało prężnie przez półtora wieku, ale w 1596 roku wizytator kościelny zastał je, jak opisał, w stanie aktywności „dewocyjno-pochówkowej”.
Więcej Życie religijne parafian dopełniało się za pośrednictwem zakładanych przy kościołach konfraterni, które szczyciły się posiadaniem odrębnej kaplicy lub ołtarza bocznego. Pierwsze założone w Niepołomicach i erygowane przez kardynała Zbigniewa Oleśnickiego bractwo Najświętszej Maryi Panny działało prężnie przez półtora wieku, ale w 1596 roku wizytator kościelny zastał je, jak opisał, w stanie aktywności „dewocyjno-pochówkowej”.
Bractwo św. Anny zostało założone w parafii niepołomickiej w 1604 roku przez Annę Branicką. W pierwszych wersach księgi brackiej widnieją rozpoczynające ją wpisy z 27 lutego 1604 roku należące do Anny z Myszkowskich Branickiej oraz jej szwagierki, także Anny, żony Sebastiana Lubomirskiego. Na skutek niedbałości starszyzny działalność bractwa wygasła. W 1638 roku zostało ono reaktywowane staraniem proboszcza Jana Suchodolskiego.
Zrzeszeni w nim wierni posiadali własny odrębny ołtarz w świątyni niepołomickiej. Członkowie bractwa św. Anny fundowali wyposażenie kościoła parafialnego, między innymi kielichy liturgiczne.
Opracowanie: Muzeum Niepołomickie — Zamek Królewski w Niepołomicach, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: