Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania 4. ćw. XV w.
- Miejsce powstania Polska
- Wymiary wysokość: 24 cm, średnica: stopy: 14 cm, kielicha: 10,5 cm, waga: 650 g
- Numer inwentarzowy MN-DK/18
- Muzeum Muzeum Niepołomickie — Zamek Królewski w Niepołomicach
- Tematy religijność
- Technika grawerowanie, odlewanie, cyzelowanie, lutowanie, sztancowanie, złocenie, polerowanie
- Materiał srebro
- Prawa do obiektu Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, Projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi liturgia , kościół , naczynie , gotyk , 3D , kielich , rzemiosło , katolicyzm , sztuka sakralna , domena publiczna
Na początku 1657 roku na teren Polski południowej wkroczyła licząca 40 tysięcy żołnierzy armia Jerzego II Rakoczego. Wojska te miały wspierać szwedzkie komendy stacjonujące w Krakowie. Okolice Krakowa skazane były na obecność nowych najeźdźców. 26 marca 1657 roku niepołomicka świątynia została ogołocona z wielu kościelnych przedmiotów — dwukrotnie przez Kozaków i raz przez Szwedów.
WięcejNa początku 1657 roku na teren Polski południowej wkroczyła licząca 40 tysięcy żołnierzy armia Jerzego II Rakoczego. Wojska te miały wspierać szwedzkie komendy stacjonujące w Krakowie. Okolice Krakowa skazane były na obecność nowych najeźdźców. 26 marca 1657 roku niepołomicka świątynia została ogołocona z wielu kościelnych przedmiotów — dwukrotnie przez Kozaków i raz przez Szwedów. Był jednak w Niepołomicach ktoś, kto mimo okrutnych tortur nie wyjawił Kozakom, gdzie są ukryte najcenniejsze naczynia ołtarzowe. Mimo ciężkiego urazu czaszki spowodowanego przez Kozaka przeżył i przez 40 lat pełnił funkcję parafialnego grabarza. Zmarł jako starzec 4 kwietnia 1695 roku. Patrząc na wspaniały gotycki kielich mszalny z 1500 roku, używany w czasie odprawiania Eucharystii przez kolejne pokolenia Niepołomiczan, warto pomyśleć, że jednym z tych, który nam to umożliwił, był parafianin, Wojciech Wojtal.
Stopa kielicha znajduje się na planie sześcioliścia, umieszczona na wysokim cokole dekorowanym ażurowym maswerkiem, z kryzą z aplikowanymi dwiema tarczami herbowymi z klejnotami. Płaszcz stopy i tuleja podzielone na sześć pól, wypełnionych wicią roślinną i winną latoroślą. Sześcioboczny trzon z nodusem w formie spłaszczonej kuli z sześcioma guzami, zdobiony polami z wicią roślinną. Czara jest gładka umieszczona w koszyczku dekorowanym jak stopa i nodus, zwieńczonym pasem utworzonym z lilii. W górnej części czary grawerowana inskrypcja pisana teksturą: „CALIX DOMINI JOHANNIS BENEDICTI DE WRATISLAVIA”.
Prawdopodobnie stopa kielicha była pierwotnie pokryta czarną emalią tzw. siedmiogrodzką (drutową, węgierską). Wskazuje na to dekoracja stopy, tworząca pola rysowane drucikiem. Wskazują na to wzmianki w inwentarzach wymieniające kielich gotycki z emaliowaną na czarno stopą („szmelcowaną”).
Istnieją przesłanki jakoby kielich pochodził z kręgu donacyjnego wrocławskiego biskupa Jana Turzona (1506-1520), który urodził się w Krakowie, sygnował się jednak innym herbem (Turzo), niż te zdobiące stopę kielicha. Korzystał on często z usług wrocławskiego złotnika Erazma Schleupnera.
Opracowanie: Muzeum Niepołomickie — Zamek Królewski w Niepołomicach, Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: