Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 3835
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Karol Szymanowski poznał Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem, w lecie 1904 roku. Znajomość ta szybko zamieniła się w długoletnią przyjaźń. W marcu i kwietniu roku 1905 wspólnie podróżowali po Włoszech; wielokrotnie spotykali się w Zakopanem. Komponowaną w latach 1903—1904 I Sonatę fortepianową c-moll op. 8 dedykował Szymanowski „Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi” (drukiem ukazała się w 1910 roku). 

Więcej

Karol Szymanowski poznał Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem, w lecie 1904 roku. Znajomość ta szybko zamieniła się w długoletnią przyjaźń. W marcu i kwietniu roku 1905 wspólnie podróżowali po Włoszech; wielokrotnie spotykali się w Zakopanem. Komponowaną w latach 1903—1904 I Sonatę fortepianową c-moll op. 8 dedykował Szymanowski „Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi” (drukiem ukazała się w 1910 roku). Z kolei Witkacy poświęcił kompozytorowi skończony na wiosnę 1920 roku jednoaktowy dramat Nowe Wyzwolenie. W powieściach Witkacego Pożegnanie jesieniNienasycenie i Jedyne wyjście muzyka i osoba Szymanowskiego zajmują ważne miejsce.
Witkacy stworzył cztery portrety Szymanowskiego, które mu podarował. Po raz pierwszy kompozytor został sportretowany przez Witkacego w roku 1922, podczas pobytu w Zakopanem w willi „Limba” przy ulicy Ogrodowej. Obraz ten jest eksponowany w Muzeum Teatralnym w Warszawie. Pozostałe trzy podobizny Szymanowskiego powstały w latach 1930 i 1931, w czasie stałego pobytu kompozytora w Zakopanem. Stanowią część stałej ekspozycji Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem.
Prezentowany portret powstał w czasie pobytu Karola Szymanowskiego w willi „Atma” przy ulicy Kasprusie w Zakopanem, gdzie kompozytor mieszkał od 24 października 1930 do 5 listopada 1935 roku. W „Atmie” portret znajdował się do roku 1936, a następnie został przekazany rodzinie kompozytora.
Zbiory Muzeum wzbogacił w 1975 roku, podarowany przez Krystynę Dąbrowską, siostrzenicę kompozytora. Od roku 1976 stanowi część stałej ekspozycji Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma”.

Opracowanie: Lesław Dall (Muzeum Narodowe w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Obraz „Portret Szymanowskiego” Stanisława Ignacego Witkiewicza

Zdjęcia

Audio

Obraz „Portret Szymanowskiego” Stanisława Ignacego Witkiewicza Opowiada: Piotr Krasny
posłuchaj
Obraz „Portret Szymanowskiego” Stanisława Ignacego Witkiewicza [audiodeskrypcja] Opowiada: Fundacja na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji KATARYNKA
posłuchaj

Powiązania

Interpretacje

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: