Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 3461
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
 • Autor Utagawa Hiroshige (1797—1858)
 • Wydawca Hōeidō
 • Czas powstania ok. 1833—1834
 • Wymiary wysokość: 22,5 cm, szerokość: 34 cm
 • Oznaczenie autorskie Hiroshige ga
 • Plansza Plansza nr 46 z serii: Tōkaidō gojū-san tsugi-no uchi / Pięćdziesiąt trzy stacje na gościńcu Tōkaidō
 • Numer inwentarzowy MNK-VI-1264, pieczęć wydawcy: Hōeidō
 • Muzeum Muzeum Narodowe w Krakowie
 • Dostępność depozyt w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
 • Tematy znane postaci, natura
 • Technika drzeworyt barwny
 • Materiał papier
 • Data pozyskania 1920, dar Feliksa Jasieńskiego
 • Prawa do obiektu Muzeum Narodowe w Krakowie
 • Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
 • Digitalizacja MNK, projekt Ritsumeikan Japanese art in Western
 • Tagi Japonia , Feliks Manggha Jasieński , pejzaż , 2D , audiodeskrypcja , grafika , domena publiczna
Wydruk opisu

W zbiorze Feliksa Jasieńskiego Utagawa Hiroshige zajmował miejsce szczególne — kolekcjoner zgromadził ponad 2000 plansz drzeworytniczych tego autora. Bogato reprezentowany gatunek pejzażu pozwala docenić Hiroshigego jako artystę, który uchodził za mistrza w odtwarzaniu nastrojów kreowanych przez śnieg, deszcz i mgłę.

Więcej

W zbiorze Feliksa Jasieńskiego Utagawa Hiroshige zajmował miejsce szczególne — kolekcjoner zgromadził ponad 2000 plansz drzeworytniczych tego autora. Bogato reprezentowany gatunek pejzażu pozwala docenić Hiroshigego jako artystę, który uchodził za mistrza w odtwarzaniu nastrojów kreowanych przez śnieg, deszcz i mgłę.
Prezentowana kompozycja, ukazująca wspinanie się procesji możnowładcy na strome wzniesienie, jest szczególnie interesująca zarówno z uwagi na ostre diagonalne linie budujące obraz, jak i z racji kontrastowego zestawienia bieli śniegu i czerni konturów drzew czy też miękkości puszystego podłoża z ostrymi, poszarpanymi konarami sosen. Drzeworyt ten jest niezwykły także dlatego, że został uwieczniony przez Leona Wyczółkowskiego na portrecie Jasieńskiego z 1911 roku — kolekcjoner trzyma w rękach ten właśnie widok Kameyamy.
Zobacz drzeworyty Utagawy Hiroshigego w zbiorach Rijksmuseum

Opracowanie: Beata Romanowicz (Muzeum Narodowe w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Feliks „Manggha” Jasieński. Tworzenie kolekcji

Feliks Jasieński kolekcjonował sztukę przez trzydzieści lat swojego życia. Zbiór liczył około 15 tysięcy przedmiotów i obejmował malarstwo i grafikę z przełomu XIX i XX wieku, zespół sztuki azjatyckiej, kobierce, kilimy, meble i przedmioty rzemiosła artystycznego, a także bibliotekę. Wyjątkowa kolekcja stała się świadectwem czasów jej twórcy, który początkowo gromadził dzieła w swoim mieszkaniu, a następnie, 11 marca 1920 roku, przekazał je na rzecz miasta Krakowa.

 

Więcej

Feliks Jasieński kolekcjonował sztukę przez trzydzieści lat swojego życia. Zbiór liczył około 15 tysięcy przedmiotów i obejmował malarstwo oraz grafikę z przełomu XIX i XX wieku, zespół sztuki azjatyckiej, kobierce, kilimy, meble i przedmioty rzemiosła artystycznego, a także bibliotekę. Wyjątkowa kolekcja stała się świadectwem czasów jej twórcy, który początkowo gromadził dzieła w swoim mieszkaniu, a następnie, 11 marca 1920 roku, przekazał je na rzecz miasta Krakowa.

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Kim był człowiek, którego kolekcja budzi tak ogromny podziw? Antropologiem, kulturoznawcą, ale interesował się też sztuką, różnymi obszarami cywilizacji. Pochodził z rodziny ziemiańskiej. Odebrał bardzo staranne wykształcenie: w Dorpacie, Berlinie i Paryżu. Studiował różne kierunki: ekonomię, filozofię, literaturę, historię sztuki i muzykę. Przede wszystkim był jednak pasjonatem i kolekcjonerem, który zgromadził spójny zbiór prac. Jego pseudonim Manggha, pochodził od tytułu zbioru drzeworytów japońskiego artysty Katsushiki Hokusai.
Dzięki zaangażowaniu Jasieńskiego udało się uratować obraz Szał Podkowińskiego pocięty przez autora. Jasieński płótno troskliwie odrestaurował i powiesił na ścianie swojego krakowskiego mieszkania, jako najcenniejszy obiekt w swoich zbiorach. Kolekcję zapoczątkował dziełami sobie współczesnych. Portretowali go najwybitniejsi artyści jego czasów: Boznańska, Wyczółkowski, Malczewski, Laszczka. Jego prywatny zbiór zmienił się w kolekcję muzealną. Czy w dzisiejszych czasach ktoś zechciałby podarować swoją prywatną kolekcję sztuki współczesnej na rzecz muzeum?

Opracowanie: Redakcja WMM,
Licencja Creative Commons

 Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Mniej

Drzeworyt „Rozpogodzenie po śnieżycy w Kameyama” Utagawy Hiroshigego

Zdjęcia

Audio

Drzeworyt „Rozpogodzenie po śnieżycy w Kameyama” Utagawy Hiroshige [audiodeskrypcja] Opowiada: Fundacja na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji KATARYNKA
posłuchaj
Drzeworyt „Rozpogodzenie po śnieżycy w Kameyama” Utagawy Hiroshige Opowiada: Piotr Krasny
posłuchaj

Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: