Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 13630
(Głosy: 4)
Średnia ocena to 4.25 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Wernyhora — lirnik i wieszcz ukraiński, postać zdaniem jednych legendarna, według innych historyczna, żyjąca w II połowie XVIII wieku — zasłynął z przepowiedni politycznych dotyczących losu Rzeczypospolitej i Ukrainy. Miał w nich przewidzieć krwawe bunty kozackie, rozbiory, nieudane powstania narodowowyzwoleńcze i odrodzenie się państwowości polskiej. Po utracie niepodległości i w czasach kolejno pojawiających się nadziei na restytucję państwa polskiego, krążące w odpisach przepowiednie cieszyły się dużą popularnością. Wernyhora stał się bohaterem utworów literatury romantycznej, m.in. Juliusza Słowackiego, oraz przedstawień malarskich.

Więcej

Wernyhora — lirnik i wieszcz ukraiński, postać zdaniem jednych legendarna, według innych historyczna, żyjąca w 2. połowie XVIII wieku — zasłynął z przepowiedni politycznych dotyczących losu Rzeczypospolitej i Ukrainy. Miał w nich przewidzieć krwawe bunty kozackie, rozbiory, nieudane powstania narodowowyzwoleńcze i odrodzenie się państwowości polskiej. Po utracie niepodległości i w czasach kolejno pojawiających się nadziei na restytucję państwa polskiego, krążące w odpisach przepowiednie cieszyły się dużą popularnością. Wernyhora stał się bohaterem utworów literatury romantycznej, m.in. Juliusza Słowackiego, oraz przedstawień malarskich.
Matejko ukazał Wernyhorę w chwili profetycznego natchnienia. Zgromadzone wokół niego postaci i przedmioty, a także nocna sceneria mają znaczenie symboliczne: odnoszą się do politycznych i religijnych stosunków polsko-ukraińskich oraz nadciągającej tragedii — koliszczyzny, walk konfederatów i zagłady ojczyzny. Widnieją tam: szlachcic polski spisujący proroctwo, hajdamaka z rusznicą, Kozak z wygoloną głową, młoda Ukrainka w ludowym stroju, pop czy też mnich prawosławny siedzący nad stertą noży, para młodych ludzi oraz pacholę z ryngrafem na piersi przedstawiającym Matkę Boską. Księżyc tworzy wokół głowy Wernyhory złocistą aureolę, wskazując, iż jest to „człowiek Boży”, wybrany i natchniony. Biało-czerwony strój wieszcza alegoryzuje propolskie przekonania polityczne, a leżąca na ziemi lira jest symbolem potęgi pieśni przechowującej pamięć o dziejach narodu.

Opracowanie: Wacława Milewska (Muzeum Narodowe w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Obraz „Wernyhora” Jana Matejki

Zdjęcia

Audio

Obraz „Wernyhora” Jana Matejki [audiodeskrypcja] Opowiada: Fundacja na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji KATARYNKA
posłuchaj
Obraz „Wernyhora” Jana Matejki Opowiada: Piotr Krasny
posłuchaj

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: