Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2304
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Pokrowiec w formie wydłużonego prostokąta został uszyty ręcznie z tkaniny w drobny wzór geometryczno-roślinny. Na awersie, w kartuszu w formie wieńca laurowego, widnieje haftowany napis donacyjny, który głosi: „To jest dar skromnej kobiety, błogosławionej pamięci Pani Hindy, córki wielkiego rabbiego Samuela Kaca, w r. (5)473” [=1713 r.].

Więcej

Pokrowiec w formie wydłużonego prostokąta został uszyty ręcznie z tkaniny w drobny wzór geometryczno-roślinny. Na awersie, w kartuszu w formie wieńca laurowego, widnieje haftowany napis donacyjny, który głosi:

זנ | אשה צנועה | מרת הינדא ז”ל |
בת הרב המ הג’ | מ’ שמואל כץ שנ’ | תעג לפק

(„To jest dar skromnej kobiety, błogosławionej pamięci Pani Hindy, córki wielkiego rabbiego Samuela Kaca, w r. (5)473” [=1713 r.]).*

Po obu stronach liter זנ są umieszczone dwa ptaszki symbolizujące dusze w rajskim ogrodzie. Po drugiej stronie sukienki naszyta jest gwiazda Dawida (Megen Dawid) uformowana ze złoto-srebrnej koronki klockowej.
Przez dwa otwory w części górnej przekładano wałki, na które nawinięty był zwój Tory. Biało-srebrna tonacja kolorystyczna wskazuje na używanie sukienki w synagodze w okresie dziesięciu dni skruchy (Jamim Noraim), łączących żydowski Nowy Rok (Rosz ha-Szana) z Dniem Pojednania (Jom Kipur).
Sukienka pełni wielorakie funkcje: chroni Torę przed zniszczeniem bądź zabrudzeniem, ozdabia i zabezpiecza przed dotykaniem nieosłoniętą ręką. Sam zwój porównywany jest do Oblubienicy i Królowej w odświętnym stroju, dlatego uszyty z kosztownych tkanin pokrowiec, zdobiony aplikacjami i bogato haftowany, ma swoim wyglądem przypominać płaszcz królewski. Zakładanie sukienki na zwoje odbywa się w synagodze bardzo uroczyście, jest wyrazem szacunku dla słów nauki i mądrości Tory.
Obiekt jest jednym z najstarszych i najcenniejszych judaików w Polsce.

*Tłumaczenie: Eugeniusz Duda

Opracowanie: Anna Lebet-Minakowska (Muzeum Narodowe w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Sukienka na Torę (Meil) z synagogi w Szumsku koło Krzemieńca

Zdjęcia


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: