Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2296
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

W 1845 roku w Pamiątce z Krakowa Józef Mączyński wspomniał o istnieniu dwóch „starożytnych pieców” w pałacu biskupim w Krakowie. Piece zbudowane z kafli dekorowanych herbami biskupów: Marcina Szyszkowskiego (Ostoja) oraz Piotra Gembickiego (Nałęcz) już w połowie XVIII wieku były w złym stanie, co odnotowano w rewizjach pałacu. Jednak dzięki dużym, barwnym kaflom były z pewnością bardzo dekoracyjne. Niestety, w roku 1850 piece podzieliły los pałacu biskupiego, który spłonął podczas wielkiego pożaru Krakowa, a do dziś zachowały się jedynie pojedyncze kafle oraz ich fragmenty.

Więcej

W 1845 roku w Pamiątce z Krakowa Józef Mączyński wspomniał o istnieniu dwóch „starożytnych pieców” w pałacu biskupim w Krakowie. Piece zbudowane z kafli dekorowanych herbami biskupów: Marcina Szyszkowskiego (Ostoja) oraz Piotra Gembickiego (Nałęcz) już w połowie XVIII wieku były w złym stanie, co odnotowano w rewizjach pałacu. Jednak dzięki dużym, barwnym kaflom były z pewnością bardzo dekoracyjne. Niestety, w roku 1850 piece podzieliły los pałacu biskupiego, który spłonął podczas wielkiego pożaru Krakowa, a do dziś zachowały się jedynie pojedyncze kafle oraz ich fragmenty. Egzemplarze kafli z obu pieców były prezentowane podczas wystaw w Warszawie i Krakowie już w latach 50. XIX wieku. Dwa kafle z herbem Nałęcz biskupa Gembickiego miał w swych zbiorach w Jeżewie Zygmunt Gloger; jeden z nich podarował hrabiemu Emerykowi Hutten-Czapskiemu do Stańkowa, z którego kolekcją kafel trafił następnie do zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.
Fragmenty kafli z herbem Ostoja biskupa Szyszkowskiego stanowią dziś dużą rzadkość, znacznie więcej przetrwało kafli z herbem biskupa Gembickiego. To niezwykle dekoracyjne wyroby, o żywych, mocnych barwach, których głównym elementem jest herb Nałęcz na ugrowej tarczy umieszczonej pod zielonym kapeluszem biskupim, otoczony literami: „PG EC DS”, czyli „Petrus Gembicki Episcopus Cracoviensis Dux Severiae” (z łac. „Piotr Gembicki Biskup Krakowski Książę Siewierski”). W zbiorach muzealnych znajdują się kafle w dwóch wersjach kolorystycznych: na niektórych tło jest białe, a litery granatowe, na innych na granatowym tle widnieją białe litery.
Piotr Gembicki (1585–1657), biskup krakowski od 1642 roku, rozbudował i wyposażył pałac biskupi w Krakowie, nie może więc dziwić, że — na wzór jednego ze swych poprzedników — postanowił wznieść piec z kafli dekorowanych własnym herbem, który przez kolejne lata ogrzewał i zdobił pałacowe wnętrza, przypominając o osobie fundatora.

Opracowanie: Bożena Kostuch (Muzeum Narodowe w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Kafel z herbem Nałęcz biskupa Piotra Gembickiego

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: