Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 3021
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
 • Czas powstania ok. 1560
 • Miejsce powstania Niemcy i Włochy, Augsburg, Norymberga, Brunszwik oraz Brescia
 • Wymiary wysokość: napierśnika: 40 cm; naplecznika: 44 cm
 • Numer inwentarzowy MNK-V-4319
 • Muzeum Muzeum Narodowe w Krakowie
 • Oddział Gmach Główny
 • Galeria Broń i Barwa w Polsce
 • Tematy stroje
 • Technika kucie
 • Materiał skóra, żelazo
 • Data pozyskania depozyt rodziny Tarnowskich złożony w Muzeum Czartoryskich w 1941, zakup do zbiorów MNK w 1984
 • Prawa do obiektu Muzeum Narodowe w Krakowie
 • Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
 • Digitalizacja Muzeum Narodowe w Krakowie
 • Tagi techniki zdobnicze , militaria , renesans , 2D , domena publiczna
Wydruk opisu

Zbroja turniejowa skompilowana z kilku garniturów zbroi zachodnioeuropejskich powstałych w połowie XVI wieku.
Jej zasadniczą cześć stanowią kirys, obojczyk, naramienniki i taszki roboty najlepszych płatnerzy południowoniemieckich.
Na napierśniku z ością i gąską, czyli występem w części brzusznej, wytrawiony jest w pionowych pasach motyw wici roślinnej oplatającej panoplia i instrumenty muzyczne. Styl ornamentyki wskazuje na norymberskie pochodzenie napierśnika. Naplecznik jest oznaczony marką miejską Norymbergi, obojczyk natomiast marką miejską Augsburga. Dekoracja trawiona wici roślinnej na naramiennikach jest zbliżona w stylu do wyrobów Antona Peffenhausera, płatnerza czynnego w Augsburgu.

Więcej

Zbroja turniejowa skompilowana z kilku garniturów zbroi zachodnioeuropejskich powstałych w połowie XVI wieku.
Jej zasadniczą cześć stanowią kirys, obojczyk, naramienniki i taszki roboty najlepszych płatnerzy południowoniemieckich.
Na napierśniku z ością i gąską, czyli występem w części brzusznej, wytrawiony jest w pionowych pasach motyw wici roślinnej oplatającej panoplia i instrumenty muzyczne. Styl ornamentyki wskazuje na norymberskie pochodzenie napierśnika. Naplecznik jest oznaczony marką miejską Norymbergi, obojczyk natomiast marką miejską Augsburga. Dekoracja trawiona wici roślinnej na naramiennikach jest zbliżona w stylu do wyrobów Antona Peffenhausera, płatnerza czynnego w Augsburgu. Naręczaki zbroi (poza rękawicami) są roboty włoskiej, powstały najprawdopodobniej w Brescii. Świadczy o tym trawiona dekoracja w postaci motywów figuralnych oplecionych wicią roślinną, wykonana znacznie mniej starannie niż zdobienia pozostałych elementów zbroi. W XVI wieku na terenie Włoch, obok mistrzowskich warsztatów płatnerskich, istniały także warsztaty produkujące zbroje tańsze o gorszym jakościowo zdobnictwie, przeznaczone dla mniej wybrednych nabywców. Rękawice zostały wyprodukowane w Brunszwiku. Osłony nóg z wytrawionym motywem maureski należały niegdyś do wielkiego garnituru wykonanego przez Franza Grosschedela z Landshutu, nadwornego płatnerza cesarza Karola V. Pozostałe części tego garnituru znajdują się w Wiedniu i kolekcji Higginsa w Worcester w Stanach Zjednoczonych.
Zbroja została wyobrażona w Hołdzie pruskim Jana Matejki. Ma ją na sobie wielki mistrz zakonu krzyżackiego, książę pruski Albrecht Hohenzollern, który został ukazany, jak składa hołd lenny królowi polskiemu Zygmuntowi I na rynku krakowskim. Hełm zamknięty, trzymany na obrazie Matejki przez giermka Albrechta, nie należy do garnituru.

Opracowanie: Piotr Wilkosz (Muzeum Narodowe w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Zbroja turniejowa

Zdjęcia


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: