Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 7061
(Głosy: 3)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Głownia turecka, damasceńska, o gładkim szlifie. Po stronie zewnętrznej głowni, u nasady nabijany złotem wschodni napis w kartuszu z kwiatonami. Rękojeść zamknięta. Jelec złocony, dekorowany rokokowym medalionem, ponadto na zakończeniach ramion oraz wąsów plastyczny ozdobnik. Kabłąk zagięty pod kątem prostym, dochodzący do głowicy, złocony i niellowany w motywy roślinne.

Więcej

Głownia turecka, damasceńska, o gładkim szlifie. Po stronie zewnętrznej głowni, u nasady nabijany złotem wschodni napis w kartuszu z kwiatonami. Rękojeść zamknięta. Jelec złocony, dekorowany rokokowym medalionem, ponadto na zakończeniach ramion oraz wąsów plastyczny ozdobnik. Kabłąk zagięty pod kątem prostym, dochodzący do głowicy, złocony i niellowany w motywy roślinne. Uchwyt wyłożony jasnym rogiem, pośrodku z pionowym wzmocnieniem w postaci złotego pionowego paska dekorowanego niellem, biegnącego od górnego wąsa jelca do głowicy. Głowica ze złotym migdałowatym kapturkiem. Pochwa drewniana, obciągnięta czarnym szagrynem, z okuciami ze złoconej blachy srebrnej. Szyjka niska, z wyprofilowanym gniazdem na wąsy jelca, na przedłużeniu z ozdobnym motywem roślinnym. Dwie ryfki z ruchomymi koluszkami do rapci dekorowane rodzajem medalionu. Trzewik z okienkiem, ozdobiony takimi samymi motywami jak na pozostałych okuciach.
Szabla jest wyrobem rzemieślników ormiańskich, skupionych w warsztatach Lwowa i okolic, określanych mianem manufaktury lwowskiej. Produkowana tam broń— obok wysokich walorów technicznych — odznaczała się unikalną dekoracją, łączącą w sobie motywy wschodnie (głównie tureckie i perskie) z europejskimi, odpowiadającą gustom sarmackich nabywców.

Opracowanie: Piotr Wilkosz (Muzeum Narodowe w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Legendarne skrzydła husarskie

Charakterystyczną ozdobą husarskiej zbroi były legendarne skrzydła. Te, które rozbudzały wyobraźnię filmowców, malarzy i wielu z nas. Narosło wokół nich mnóstwo mitów. Do czego tak naprawdę służyły? Historycy dowiedli, że nie były one używane w boju. Nie chroniły husarza przed ściągnięciem go z...

Więcej

Charakterystyczną ozdobą husarskiej zbroi były legendarne skrzydła. Te, które rozbudzały wyobraźnię filmowców, malarzy i wielu z nas. Narosło wokół nich mnóstwo mitów.
Do czego tak naprawdę służyły? Historycy dowiedli, że nie były one używane w boju. Nie chroniły husarza przed ściągnięciem go z konia za pomocą tatarskiego arkana (długiego sznura z pętlą) ani nie służyły do płoszenia koni przeciwnika — kto mógł usłyszeć szum skrzydeł w ferworze walki, szczęku broni? Używanie skrzydeł w walce uniemożliwiłoby słynne husarskie cięcie szablą „znad głowy”. Skrzydła husarskie stosowano najczęściej podczas parad i pogrzebów wielkich osobistości, być może także tuż przed bitwą, jako broń psychologiczną.
Niezależnie od ich prawdziwej funkcji, stały się symbolem wielkich polskich zwycięstw i często przedstawianym motywem w sztuce oraz w znakach i odznakach wojskowych, szczególnie w polskich siłach powietrznych. Od 1936 roku w lotnictwie Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzono nowy wzór orła uzupełniony parą skrzydeł husarskich właśnie. Wzór ten można zobaczyć na naszym portalu w kolekcji Muzeum Armii Krajowej: Orzeł czapkowy lotniczy.
 

Opracowanie: Kinga Kołodziejska (Redakcja WMM),
Licencja Creative Commons

 Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.


Warto też zobaczyć pozostałe elementy wyposażenia husarza:
Półzbroję husarską i Szablę husarską z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie
Półzbroje husarską i Szyszak husarski z kolekcji Zamku Królewskiego na Wawelu

Mniej

Szabla husarska

Zdjęcia


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: