Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 7280
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Sukmana według tradycji należąca do Tadeusza Kościuszki, uszyta z popielatego sukna wełnianego, z długimi rękawami u wylotu podszytymi czerwonym suknem, od stanu w dół poszerzona. Kołnierz stojący, obszyty czerwoną sukienną wypustką.

Więcej

Sukmana według tradycji należąca do Tadeusza Kościuszki, uszyta z popielatego sukna wełnianego, z długimi rękawami u wylotu podszytymi czerwonym suknem, od stanu w dół poszerzona. Kołnierz stojący, obszyty czerwoną sukienną wypustką. Na kołnierzu, wzdłuż zapięcia na haftki, w stanie oraz na rozcięciu pół naszyte szamerunki z brunatnego wełnianego sznurka. W dole prawej poły haftowane wełną poziome cztery strefy w kolorach niebieskim i żółtym.
Według tradycji rodzinnej sukmana należała do Tadeusza Kościuszki, który po bitwie pod Szczekocinami miał nią okryć rannego przyjaciela, pułkownika Jana Burzyńskiego herbu Trzywdar, którego mundur był mocno zniszczony wskutek przebytej walki. Po insurekcji sukmana przechowywana była w dobrach rodziny Burzyńskich w Borkowie lub Truszczy na Wołyniu. Jak możemy przeczytać w pisemnej relacji ofiarodawcy, „Stan zniszczenia tej świty (sukmany) zawdzięcza się srogości Rządu Rosyjskiego, przed którego okiem musiała ona niejednokrotnie w ziemi być przechowywaną”.
(opis tkaniny: na podstawie karty naukowej wykonanej przez dr Beatę Biedrońską-Słotową)

Opracowanie: Piotr Wilkosz (Muzeum Narodowe w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Artystyczny epizod w życiu Tadeusza Kościuszki

Czy Tadeusz Kościuszko, słynny naczelnik powstania z 1794 roku, mógł zostać malarzem? W Muzeum Narodowym w Krakowie przechowywane są wykonane czerwonobrunatną kredką (tzw. sangwiną) akty...

Więcej

 

T. Kościuszko, Ruiny starożytnego Rzymu, rysunek wykonany
z wyobraźni podczas studiów w Paryżu w l. 1769—1774, domena 
publiczna

Czy Tadeusz Kościuszko, słynny naczelnik powstania z 1794 roku, mógł zostać malarzem?
W Muzeum Narodowym w Krakowie przechowywane są wykonane czerwono-brunatną kredką (tzw. sangwiną) akty i akwarelowe widoki Rzymu autorstwa Kościuszki. Przyszły generał wojsk polskich i amerykańskich wykonał je podczas ponadczteroletniego pobytu we Francji (widoki Rzymu rysował zapewne na podstawie dzieł oglądanych w paryskich muzeach), gdzie znalazł się dzięki królewskiemu stypendium. Zawdzięczał je wstawiennictwu księcia Adama Czartoryskiego, którego był wychowankiem w słynnej Szkole Rycerskiej; uczęszczał do niej w latach 1765—1769.
Jako wyróżniający się uczeń miał kontynuować naukę wojskowości we Francji. Kształcił się tu w dziedzinie architektury militarnej, użycia artylerii i taktyki. Pogłębił też swoją wiedzę na temat budowania fortyfikacji, czym zasłynął wkrótce — w trakcie walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Zawsze interesowała go inżynieria wojskowa, planowanie i rozmieszczanie stanowisk obronnych i artyleryjskich. Uczęszczał więc na wykłady słynnych francuskich inżynierów i architektów. Zapisał się też jako słuchacz do Akademii Malarstwa i Rzeźby w Paryżu. Czy naukę w akademii traktował jako uzupełnienie wykształcenia wojskowego, przygotowanie do szkicowania strategicznych planów bitewnych, czy też w artystycznej atmosferze Paryża odkrył w sobie inne od wojskowego powołanie?

Opracowanie: Redakcja WMM,
Licencja Creative Commons

 Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Zobacz:
Model pomnika Tadeusza Kościuszki dla Waszyngtonu
Sukmana Tadeusza Kościuszki

Mniej

Sukmana Tadeusza Kościuszki

Zdjęcia


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: