Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania poł. XVII w.
- Miejsce powstania Persja? lub Lwów?
- Wymiary wysokość: głowicy: 12 cm, długość: całości: 62,6 cm; dzirytu: 52,6 cm, waga: złota w obiekcie: 400 g
- Numer inwentarzowy MNK-V-4314
- Muzeum Muzeum Narodowe w Krakowie
- Oddział Gmach Główny
- Galeria Broń i Barwa w Polsce
- Tematy władza, wojna, znane postaci
- Technika złocenie, rytowanie, cyzelowanie, niello, kameryzowanie, odlewanie
- Materiał żelazo, miedź, brylanty, rubiny, złoto dukatowe
- Data pozyskania 1981, obiekt został podarowany Muzeum
- Prawa do obiektu Muzeum Narodowe w Krakowie
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja MNK, projekt iMNK
- Tagi techniki zdobnicze , militaria , złotnictwo , magnateria , 2D , władza , wojsko , domena publiczna
Głowica wykonana ze złota, z sześcioma piórami w całości pokrytymi rytowanym i cyzelowanym ornamentem roślinnym z niellowanymi płatkami liści i palmetami. Na zakończeniu głowicy wkręcona gruszkowata sterczynka, kameryzowana rubinami i brylantami. Po odkręceniu umożliwia wysunięcie piór. Głowica oddzielona od trzonka pierścieniem z osadzonymi na przemian rubinami i brylantami.
Więcej Głowica wykonana ze złota, z sześcioma piórami w całości pokrytymi rytowanym i cyzelowanym ornamentem roślinnym z niellowanymi płatkami liści i palmetami. Na zakończeniu głowicy wkręcona gruszkowata sterczynka, kameryzowana rubinami i brylantami. Po odkręceniu umożliwia wysunięcie piór. Głowica oddzielona od trzonka pierścieniem z osadzonymi na przemian rubinami i brylantami. Trzonek wykonany z miedzi złoconej, pokryty misterną dekoracją roślinną z niellowanymi palmetami, cyprysami i rozetkami. Podzielony jest pionowymi, skośnie rytowanymi pręcikami na osiem stref dekoracyjnych. Uchwyt trzonka oddzielony pierścieniem, pokryty jest niellowaną dekoracją roślinną. Trzonek wydrążony, we wnętrzu ukryty jest stalowy dziryt o trójgraniastej głowni.
Buzdygan ten ma wyjątkową wartość — pokazuje gusta magnaterii sprawującej najwyższe stanowiska państwowe i wojskowe w dawnej Rzeczypospolitej. Obok niezaprzeczalnych walorów artystycznych ma również niezwykłą wartość historyczną. Stanisław Jabłonowski swoim sumptem wystawił kilka chorągwi jazdy husarskiej i pancernej i jako ich nominalny dowódca mógł używać buzdyganu na przykład podczas przeglądu formalnie dowodzonej jednostki. W polu zaś chorągwiami dowodzili naznaczeni przez niego porucznicy.
W XIX wieku buzdygan najprawdopodobniej był przechowywany w zbrojowni zamku w Krasiczynie, gdzie drogą spadków trafił po śmierci hetmana. W 1948 roku został zdeponowany w Muzeum Narodowym w Krakowie przez kardynała Adama Stefana Sapiehę, a w roku 1981 przekazany muzeum w darze przez spadkobiercę kardynała, Michała Ksawerego Sapiehę.
Opracowanie: Piotr Wilkosz (Muzeum Narodowe w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: