Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2705
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Po Karolu Szymanowskim pozostało niewiele pamiątek i dzieł sztuki bezpośrednio z nim związanych. Dlatego też maska pośmiertna jest wyjątkowym dokumentem. Cierpiący na gruźlicę Szymanowski zmarł w klinice Le Signal w Lozannie. Maska została wykonana tuż po jego śmierci, przez szwajcarskiego rzeźbiarza Luciena Julesa Delerse. 

Więcej

Po Karolu Szymanowskim pozostało niewiele pamiątek i dzieł sztuki bezpośrednio z nim związanych. Dlatego też maska pośmiertna jest wyjątkowym dokumentem. Cierpiący na gruźlicę Szymanowski zmarł w klinice Le Signal w Lozannie. Maska została wykonana tuż po jego śmierci, przez szwajcarskiego rzeźbiarza Luciena Julesa Delerse. Jest to jedyny odlew twarzy zmarłego kompozytora. Maskę wystawiano w Muzeum Narodowym w Warszawie podczas uroczystości pogrzebowych w kwietniu 1937 roku, i raz jeszcze w pierwszą rocznicę śmierci  artysty. Od 1976 roku stale jest eksponowana w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem.

Opracowanie: Lesław Dall (Muzeum Narodowe w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Maska pośmiertna Karola Szymanowskiego

Zdjęcia


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: