Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 7625
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Rzeźba zakupiona w rzymskiej pracowni Thorvaldsena w 1829 roku przez Artura Potockiego. W 1830 roku umieszczona w pałacu w Krzeszowicach, od 1945 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie. Duńczyk Bertel Thorvaldsen należy, obok Włocha Antonia Canovy, do najwybitniejszych twórców rzeźby neoklasycystycznej.

Więcej

Rzeźba zakupiona w rzymskiej pracowni Thorvaldsena w 1829 roku przez Artura Potockiego. W 1830 roku umieszczona w pałacu w Krzeszowicach, od 1945 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie. Duńczyk Bertel Thorvaldsen należy, obok Włocha Antonia Canovy, do najwybitniejszych twórców rzeźby neoklasycystycznej. Temat dzieła został zaczerpnięty z Metamorfoz Owidiusza (ks. I ). Zeus zakochał się w pięknej nimfie Io, która przemieniona w białą jałówkę, została oddana przez jego zazdrosną małżonkę Herę pod straż stuokiemu Argusowi. Na prośbę Zeusa, aby uwolnić jego ukochaną, Merkury (utożsamiany przez Rzymian z greckim bogiem Hermesem) uśpił Argusa, grając mu na syrindze (fletni Pana), a następnie go zabił. Artysta ukazał moment tuż przed zabójstwem, kiedy Merkury, odjąwszy instrument od ust, sięga po miecz. Merkury, posłaniec bogów, a także bóg handlu, zyskał z powodu tego czynu przydomek Argeifontos, czyli zabójca Argusa.

Opracowanie: Dorota Dec (Muzeum Narodowe w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Rzeźba „Merkury przed zabójstwem Argusa” Bertela Thorvaldsena

Zdjęcia


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: