Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Autor projekt: Jan Matejko, wykonanie: Leon Wyczółkowski
- Czas powstania 1907
- Wymiary wysokość: 153 cm, długość: 198 cm, szerokość: 60 cm
- Numer inwentarzowy MNK- IX-4404
- Muzeum Muzeum Narodowe w Krakowie
- Oddział Dom Jana Matejki
- Tematy wojna, wyrzeźbione, znane postaci
- Technika kameryzowanie, odlewanie, malowanie
- Materiał gips
- Data pozyskania 1938, dar żony Leona Wyczółkowskiego dla Domu Jana Matejki
- Prawa do obiektu Muzeum Narodowe w Krakowie
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi pomnik , rzeźba , militaria , Jan Matejko , jeździectwo , Młoda Polska , 2D , domena publiczna
Leon Wyczółkowski wykonał panneau dekoracyjne Rycerz wśród kwiatów przedstawiające husarza siedzącego na koniu i dmącego w róg na tle łąki pełnej kwiatów. Praca ta była wystawiana w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w 1907 roku. Rzeźbiony husarz z Domu Jana Matejki jest identyczny z pierwowzorem wymalowanym na panneau.
Więcej Leon Wyczółkowski wykonał panneau dekoracyjne Rycerz wśród kwiatów przedstawiające husarza siedzącego na koniu i dmącego w róg na tle łąki pełnej kwiatów. Praca ta była wystawiana w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w 1907 roku. Rzeźbiony husarz z Domu Jana Matejki jest identyczny z pierwowzorem wymalowanym na panneau. Siedzący na koniu husarz w zbroi ze złoconymi skrzydłami i prawdziwymi orlimi piórami w lewej ręce trzyma róg, który przykłada do ust, a w prawej szeroką uzdę, którą spina wierzchowca. Koń okryty jest czerwono-złotym, ozdobionym kolorowymi szkłami imitującymi kamienie szlachetne czaprakiem oraz wyposażony w ozdobną złotą uprząż.
Opracowanie: Marta Kłak-Ambrożkiewicz (Muzeum Narodowe w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: