Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 3614
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Marynarka od uroczystego stroju w okresie międzywojennym należała do członka Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Marynarka, dwurzędowa, została uszyta z sukna w kolorze zielonym, z czasem wypłowiała, ma przyszyte pięć oryginalnych guzików, niestety nie jest kompletna. Stanowi tylko jeden z elementów pełnego umundurowania. 

Więcej

Marynarka od uroczystego stroju w okresie międzywojennym należała do członka Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Marynarka, dwurzędowa, została uszyta z sukna w kolorze zielonym, z czasem wypłowiała, ma przyszyte pięć oryginalnych guzików, niestety nie jest kompletna. Stanowi tylko jeden z elementów pełnego umundurowania. Trafiła do muzeum jako dar od osoby prywatnej. Strój przywołuje historię wadowickiego gniazda sokolskiego.
Organizacja TG „Sokół” powstała w 1867 roku we Lwowie, jej celami statutowymi było krzewienie sprawności fizycznej oraz intelektualnej w atmosferze patriotyzmu, demokratyzmu i solidaryzmu społecznego oraz w duchu głębokiej religijności. Początki ruchu sokolskiego w Wadowicach sięgają 1887 roku, zaledwie dwa lata później, w 1889 roku, zbudowano w Wadowicach okazałą sokolnię. Było to wówczas najbardziej na zachód Galicji wysunięte gniazdo sokole, trzynaste od założenia „Sokoła-Macierzy” we Lwowie. W 1892 roku poświecono sztandar wadowickiego sokoła. Organizacja miała charakter elitarny. Działała do 1949 roku, kiedy została uznana jako opozycyjna w stosunku do panującego reżimu komunistycznego. Przeprowadzono przymusową komunalizację majątku sokolego. Organizacja odrodziła się na nowo w 1990 roku.
Strój był elementem identyfikującym członka Sokoła. W 1885 roku ukazał się w „Przewodniku Gimnastycznym” szczegółowy opis, wraz z ilustracjami, stroju sokolego. Składały się nań: czapka batorówka z rogatym denkiem, czamara kościuszkowska, amarantowa koszula, czarne, lekkie buty z cholewami.
Mundur sokoła prezentowany jest na wystawie „Wadowice Karola Wojtyły” w sali poświęconej towarzystwu. Stanowi jeden z eksponatów przywołujących dzieje wadowickiego gniazda sokolskiego. Obok munduru można również zobaczyć m.in. stare fotografie drużyn sokolich, dyplomy i odznaczenia za osiągnięcia sportowe.
W działalność Sokoła włączona była spora część obywateli miasta, zajmowało ono czołowe miejsce w życiu sportowym Wadowic. W budynku sokolni skupiało się życie kulturalne przedwojennych Wadowic. Tu była największa scena teatralna w mieście, sztuki wystawiały na niej teatry amatorskie. Popularnymi imprezami sokolimi były „majówki”, organizowane zwykle w drugi dzień Zielonych Świąt. Polegały one na tym, że sztafety sokole przenosiły sobótkowy ogień rozpalony w Zawadce, u podnóża Łysej Góry do centrum Wadowic, pod budynek sokolni. Następnie odbywały się pokazy sportowe, połączone z zabawą.
Od 1997 roku Honorowym Sokołem wadowickiego gniazda był papież Jan Paweł II.
TG „Sokół” przywołuje przedwojenne tradycje zrzeszania się społeczności w różnych organizacjach, również sportowych.

Opracowanie: Muzeum Miejskie w Wadowicach, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Mundur Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”

Zdjęcia


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: