Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2484
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Kopiec Piłsudskiego to najmłodszy i największy z czterech krakowskich kopców, usypany na szczycie Sowińca znajdującego się w Lesie Wolskim. W 1934 roku Związek Legionistów Polskich wysunął pomysł usypania kopca-pomnika walki narodu o niepodległość. Kopiec zaczęto sypać 6 sierpnia 1934 roku w 20. rocznicę wymarszu z Krakowa I Kompanii Kadrowej Legionów.

Więcej

Kopiec Piłsudskiego to najmłodszy i największy z czterech krakowskich kopców, usypany na szczycie Sowińca znajdującego się w Lesie Wolskim. W 1934 roku Związek Legionistów Polskich wysunął pomysł usypania kopca-pomnika walki narodu o niepodległość. Kopiec zaczęto sypać 6 sierpnia 1934 roku w 20. rocznicę wymarszu z Krakowa I Kompanii Kadrowej Legionów. Po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego postanowiono kopiec nazwać jego imieniem. Sypanie zakończono 9 lipca 1937 roku. Wycieczki na sypanie kopca organizowały liczne stowarzyszenia (m.in. Związek Strzelecki, Organizacja Młodzieży Pracującej, Związek Legionistów Polskich, Krakowski Związek Ziemian), wojsko, szkoły, administracja rządowa i samorządowa. W październiku 1935 roku wszystkie klasy gimnazjum odbywały wycieczkę do Krakowa na akcję usypywania kopca.
Łopatka o długości 31,3 cm upamiętnia wydarzenie, jakim było usypywanie kopca Piłsudskiego w Krakowie na Sowińcu w 1935 roku. Rączka wykonana jest z drewna, a łyżka z metalu. Na łyżce wybita jest informacja: „BUDOWA KOPCA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO KRAKÓW SOWINIEC 1935”. Eksponat ten prezentowany jest w muzeum na wystawie „Wadowice Karola Wojtyły” w sali poświęconej edukacji i wychowaniu młodego człowieka. W wydarzeniu usypywania kopca brała udział młodzież z wadowickiego gimnazjum.
W sprawozdaniach dyrekcji wadowickiego gimnazjum można przeczytać o niezwykłym kulcie marszałka Piłsudskiego pielęgnowanym w szkole. Co roku 19 marca obchodzono jego imieniny, na szkolnych porankach sławiono zasługi, odprawiano nabożeństwa, śpiewano pieśni legionowe itp. W 1934 roku odsłonięto w korytarzu budynku ufundowaną przez uczniów tablicę pamiątkową poświęconą jego osobie. Po śmierci Piłsudskiego zwołano dwukrotnie nadzwyczajne posiedzenie rady pedagogicznej, a młodzież uczestniczyła w nabożeństwie żałobnym w dniu pogrzebu. Młodzi wadowiczanie wzrastali w atmosferze patriotyzmu, ofiarności i poświecenia, w przeświadczeniu o konieczności służenia Polsce.
Łopatka może być początkiem dyskusji o kulcie jednostki w okresie międzywojennym.

Opracowanie: Muzeum Miejskie w Wadowicach, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Łopatka pamiątkowa z okresu budowy kopca Piłsudskiego

Zdjęcia

Powiązania

Interpretacje

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: