Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2462
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Szyld reklamował usługi i produkty oferowane przez Leona Foltina, który był mechanikiem samochodowym i miłośnikiem motoryzacji w przedwojennych Wadowicach. Wywodził się ze słynnej rodziny drukarzy, którzy przez prawie 100 lat kształtowali rynek wydawniczy i księgarski Wadowic.

Więcej

Szyld reklamował usługi i produkty oferowane przez Leona Foltina, który był mechanikiem samochodowym i miłośnikiem motoryzacji w przedwojennych Wadowicach. Wywodził się ze słynnej rodziny drukarzy, którzy przez prawie 100 lat kształtowali rynek wydawniczy i księgarski Wadowic. Trzech Franciszków Foltinów — dziadek, ojciec, wnuk — pielęgnowało tradycje drukarsko-wydawnicze w mieście. Ich działalność obejmuje lata 1876—1942. Leon był najmłodszym bratem ostatniego Franciszka Foltina księgarza. Gdy dwaj starsi bracia Franciszek i Jan zostali powołani jako oficerowie do służby w wojsku austriackim w 1914 roku, to właśnie Leon pomagał matce w prowadzeniu firmy.
Szyld reklamowy składa się z drewnianej, lakierowanej na brązowo tablicy o wymiarach 30 cm x 32 cm i czcionek ołowianych lakierowanych na złoty kolor. Szyld należał do Leona Foltina z Wadowic. Na tablicy z podpórką wyryte są rowki, w które wsuwa się pojedyncze czcionki i układa napis. Czcionki składają się z główki kształcie litery, słupka, na którym osadzona jest litera, i posadki w kształcie walca. Występują w formie dużych i małych znaków.
Litery budową przypominają czcionki drukarskie. Szyld mógł stać lub być zawieszony, w tym celu ma specjalne mocowania i podpórkę. Wyraźne są przebarwienia po czcionkach na tablicy, wynikłe z działania promieni słonecznych, stan zachowania eksponatu jest dobry.
Litery te ułożone są w kartonowym pudełku. Zarówno tablica, jak i pudełko opatrzone są znakiem firmowym ABC Betterway. Na tablicy ułożony był napis „Leon Foltin poleca Artykuły Rowerowe, Motocyklowe, Samochodowe, Farby i Lakiery”.
Przypuszczalny czas powstania to początek XX wieku. Zbiór liter nie jest kompletny, nie ma możliwości ułożenia pełnego napisu na tablicy. Miejsca po brakujących literach na tablicy są ciemniejsze, co ułatwia odtworzenie napisu. Eksponat można oglądać na wystawie „Wadowice Karola Wojtyły”. Do zbiorów muzeum został zakupiony w sklepie z antykami.
Szyld wzbogaca na wystawie informacje i eksponaty związane z dziejami rodziny Foltinów. Jego budowa, litery przypominające czcionki drukarskie przywołują na myśl wynalazek Gutenberga, który zrewolucjonizował historię książki, a działalność Foltinów znacząco wpisała się w dzieje miasta. Przy wadowickim rynku do dzisiaj stoi ich rodowa kamienica, żyją potomkowie.
Leon Foltin na wystawie „Wadowice Karola Wojtyły” wspominany jest parokrotnie. Można oglądać go z żoną na motorze, dzieci układają puzzle, których jest bohaterem. Zdjęcia te udostępniła na wystawę jego żyjąca do niedawna żona. Przywołujemy go głównie ze względu na zamiłowanie do motoryzacji, które pielęgnował, prowadząc sklep i zakład mechaniczny. Był swoistym prekursorem tej dziedziny w przedwojennych Wadowicach. Szyld może być również zaczątkiem do rozważań o historii reklamy. Zawiera informację, że dawniej sklepy, rzemiosło działalność przemysłowa kojarzone były z konkretnymi osobami, a nie markami.
Leon Foltin w okresie międzywojennym pełnił również funkcję kierowcy wozu bojowego i mechanika sprzętu strażackiego OSP w Wadowicach. Zresztą cała rodzina Foltinów mocno wspierała działalność OSP i nawet ufundowała beczkowóz i parę koni pociągowych.
Szyld jest sygnowany znaczkiem ABC Betterway. Można przypuszczać że firma Betterway mogła być związana z motoryzacją i w ten sposób Leon Foltin stał się posiadaczem szyldu. Ciekawostką jest, że drukarnia Foltinów pomimo skromnych środków finansowych podejmowała się druku poważniejszych pozycji, np. w 1894 roku ukazała się Konstytucja Ateńska. Było to pierwsze Arystotelesowskie dzieło przetłumaczone w Polsce.

Opracowanie: Muzeum Miejskie w Wadowicach, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Szyld z ruchomymi czcionkami należący do rodziny Foltinów

Zdjęcia

Powiązania

Interpretacje

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: