Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 3362
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Kurtka typu french RAF należąca do gen. pil. Tadeusza Andersza (ur. 27 września 1918 roku w Haensbrook, zm. 29 października 2007 roku w Londynie) — polskiego dowódcy wojskowego, generała brygady, pilota Wojska Polskiego.
Po ukończeniu gimnazjum w Poznaniu w 1937 roku Tadeusz Andersz rozpoczął naukę w Szkole...

Więcej

Kurtka typu french RAF należąca do gen. pil. Tadeusza Andersza (ur. 27 września 1918 roku w Haensbrook, zm. 29 października 2007 roku w Londynie) — polskiego dowódcy wojskowego, generała brygady, pilota Wojska Polskiego.
Po ukończeniu gimnazjum w Poznaniu w 1937 roku Tadeusz Andersz rozpoczął naukę w Szkole Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie, przerwaną przez wybuch II wojny światowej. Po ewakuacji do Rumunii został wraz z kolegami internowany w rumuńskim obozie w Slatinie, skąd uciekł do Francji, gdzie służył w polskim lotnictwie wojskowym. Po klęsce Francji w 1940 roku znalazł się w Wielkiej Brytanii, w dalszym ciągu w składzie polskiego lotnictwa myśliwskiego. W okresie od lata 1941 do listopada 1943 roku był pilotem, a potem także dowódcą eskadry 315. Dywizjonu Myśliwskiego „Dęblińskiego”. Po okresie służby instruktorskiej, od marca 1944 roku znów brał udział w działaniach bojowych, tym razem w 61. Dywizjonie Myśliwskim 56. Grupy Myśliwskiej 8. Armii Powietrznej Stanów Zjednoczonych (za wiedzą i akceptacją polskich władz). Od sierpnia 1944 do kwietnia 1945 roku był dowódcą Dywizjonu 315., następnie w sztabie 12. Grupy Myśliwskiej. W czasie służby zanotował 167 lotów bojowych, dwa zestrzelenia pewne i jedno prawdopodobne (140. pozycja na liście Bajana). Po wojnie został kursantem Wyższej Szkoły Lotniczej Weston-super-Mare i ukończył ją w kwietniu 1946 roku, po czym aż do rozformowania w 1947 roku był dowódcą 306. Dywizjonu Myśliwskiego „Toruńskiego”. Następnie służył w Royal Air Force, między innymi był pilotem VIP-ów, a później kontrolerem ruchu lotniczego. Od 1973 roku na emeryturze. Po 1973 roku był wiceprezesem Stowarzyszenia Lotników Polskich i adiutantem kolejnych prezydentów RP na uchodźstwie. W maju 2005 roku został awansowany na stopień generała brygady.

Opracowanie: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Mundur generała pilota Tadeusza Andersza

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: