Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 3331
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Kordzik lotniczy (polski, wz. 24) wykonany przez Fabrykę Broni Siecznej Gabriela Borowskiego. Elementy metalowe (za wyjątkiem głownii) oksydowane na kolor starego srebra, pochwa metalowa obciągnięta czarną skórą. Kordzik o głowni niklowanej, polerowanej. Wzdłuż progu sygnatura firmy. Głowica u góry ma kształt ściętego ostrosłupa. Ozdobne pierścienie na rękojeści i pochwie z ornamentem ze skierowanymi w prawą stronę...

Więcej

Kordzik lotniczy (polski, wz. 24) wykonany przez Fabrykę Broni Siecznej Gabriela Borowskiego. Elementy metalowe (za wyjątkiem głownii) oksydowane na kolor starego srebra, pochwa metalowa obciągnięta czarną skórą. Kordzik o głowni niklowanej, polerowanej. Wzdłuż progu sygnatura firmy. Głowica u góry ma kształt ściętego ostrosłupa. Ozdobne pierścienie na rękojeści i pochwie z ornamentem ze skierowanymi w prawą stronę liśćmi laurowymi. Elementy metalowe rękojeści, pochwy i ruk były srebrne. Na licu pochwy nałożony stylizowany monogram „OC”.
Z zachowanych informacji dotyczących pochodzenia kordzika wynika, iż należał on do mjr. obs. Olgierda Cumfta i został przez niego pozostawiony na terenie Węgier w czasie ewakuacji w 1939 roku. Odkupiony od kolekcjonera trafił do zbiorów Muzeum Lotnictwa Polskiego.
Mjr/S/Ldr Olgierd Cumft (nr służb. P-2012) urodził się w 1906, zmarł 07 listopada 1977 roku w Londynie — jego prochy złożono na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie. Był oficerem wywiadu wojskowego, opracował, a następnie opublikował pierwszą listę lotników polskich poległych w II wojnie światowej.

Opracowanie: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Kordzik lotniczy (polski)

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: