Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania zestaw naszywek odprutych z kombinezonu, w którym Mirosław Hermaszewski odbył lot w przestrzeń kosmiczną 5 lipca 1978
- Wymiary wysokość: naszywka „Polska" 10,3 cm, naszywka z godłem PRL 8,8 cm, długość: naszywka „Polska" 11,5 cm, naszywka z godłem PRL 7,7 cm, średnica: naszywka „Interkosmos" 10,5 cm
- Numer inwentarzowy KD 35
- Muzeum Muzeum Lotnictwa Polskiego
- Dostępność na ekspozycji
- Tematy znane postaci, zaskakujące
- Prawa do obiektu Muzeum Lotnictwa Polskiego
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi lotnictwo , wojsko , wydarzenia , kosmos , 2D , audiodeskrypcja , PRL , domena publiczna , orzeł
Mirosław Hermaszewski — generał brygady Wojska Polskiego, kosmonauta, pierwszy i jedyny Polak, który odbył lot w kosmos. W 1976 roku został wyłoniony z grona kilkuset polskich pilotów wraz z płk. Zenonem Jankowskim jako kandydat do lotu kosmicznego w ramach międzynarodowego programu Interkosmos. Od godziny 17.27 27 czerwca do godziny 16.31 5 lipca 1978 roku wraz z Piotrem Klimukiem odbywał lot na statku Sojuz 30 i po dwóch dniach lotu dołączył do stacji orbitalnej Salut 6. Po wykonaniu programu badawczego 5 lipca w stepach Kazachstanu odbyło się lądowanie.
Więcej Mirosław Hermaszewski — generał brygady Wojska Polskiego, kosmonauta, pierwszy i jedyny Polak, który odbył lot w kosmos. W 1976 roku został wyłoniony z grona kilkuset polskich pilotów wraz z płk. Zenonem Jankowskim jako kandydat do lotu kosmicznego w ramach międzynarodowego programu Interkosmos. Od godziny 17.27 27 czerwca do godziny 16.31 5 lipca 1978 roku wraz z Piotrem Klimukiem odbywał lot na statku Sojuz 30 i po dwóch dniach lotu dołączył do stacji orbitalnej Salut 6. Po wykonaniu programu badawczego 5 lipca w stepach Kazachstanu odbyło się lądowanie.
W czasie ośmiodniowej misji dokonano 126 okrążeń Ziemi i ustanowiono kilka rekordów Polski zatwierdzonych przez FAI. Za udział w tym locie Mirosław Hermaszewski został odznaczony Złotą Gwiazdą Bohatera Związku Radzieckiego (nr 11 301), Orderem Lenina oraz Orderem Krzyża Grunwaldu I Klasy. Kolekcja naszywek z kombinezonu kosmicznego gen. pil. kosm. Mirosława Hermaszewskiego jest szczególnie cenna, gdyż stanowią one unikat skali światowej — nie dość że znajdowały się w przestrzeni kosmicznej, to należą do jedynego Polaka, który odbył lot w kosmos.
Opracowanie: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: