Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 4594
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

FK mała to niewielkich rozmiarów przenośna maszyna do pisania, należąca do najbardziej charakterystycznych przykładów listówki z pierwszej połowy XX wieku. Jej produkcję, na podstawie patentu zakupionego od szwajcarskiej firmy Paillard, rozpoczęła w 1938 roku warszawska Fabryka Karabinów (F.K).
Maszyna była wyposażona w powszechny w swoich czasach mechanizm dźwigniowo-czcionkowy z dwurejestrową klawiaturą.

Więcej

FK mała to niewielkich rozmiarów przenośna maszyna do pisania, należąca do najbardziej charakterystycznych przykładów listówki z pierwszej połowy XX wieku. Jej produkcję, na podstawie patentu zakupionego od szwajcarskiej firmy Paillard, rozpoczęła w 1938 roku warszawska Fabryka Karabinów (F.K).
Maszyna była wyposażona w powszechny w swoich czasach mechanizm dźwigniowo-czcionkowy z dwurejestrową klawiaturą. Lżejsze i mniejsze mogły być już tylko maszyny głowicowe. Maszyny przenośne, ze względu na małą siłę bicia, w zasadzie nie nadawały się do pracy biurowej, choć istniała klasa maszyn uniwersalnych, zdatnych do pisania kilku kopii przez kalki.
Prezentowana listówka, dzięki niewielkim rozmiarom i wadze, nie wymagała przenoszenia osobno i mieściła się w bagażu osobistym. Choć umożliwiała napisanie tekstu z jedną dobrze czytelną kopią (przez kalkę), to jednak gęste rozmieszczenie klawiszy utrudniało szybkie pisanie. Nadawała się ona zatem praktycznie tylko do korespondencji prywatnej, ewentualnie pozwalając na przygotowanie artykułów prasowych i drobnych tekstów. Dzięki warunkowanej rozmiarami mobilności stwarzała też możliwości pracy w terenie, za co była szczególnie ceniona przez przedwojennych dziennikarzy i literatów.
Produkowana pod koniec lat 30. XX wieku maszyna charakteryzowała się ciekawą i nowoczesną w tym czasie stylistyką (podobnie jak identyczna i popularna wówczas maszyna Hermes Baby). Dominujące wcześniej w podobnych urządzeniach miękkie, obłe krawędzie zgodne z modą streamline FK przełamywała surową, kubiczną bryłą i wyrazistą kanciastością, która upowszechniła się we wzornictwie przemysłowym dopiero w latach 60.
Do września 1939 roku wyprodukowano około tysiąca egzemplarzy małej „efki”. Niestety dalszą produkcję przerwał wybuch II wojny światowej. Po jej zakończeniu i wprowadzeniu w Polsce nowego systemu politycznego przez ponad 25 lat nie podejmowano w kraju produkcji maszyn do pisania. W urzędach i biurach pracowano głównie na wyposażeniu poniemieckim, importowano też maszyny  z Czechosłowacji i Niemiec Wschodnich. W okresie PRL-u nabycie maszyn do pisania przez indywidualne osoby było też bardzo utrudnione, gdyż ich zakup wymagał specjalnego zezwolenia (lokalnych) władz partyjnych. Pod koniec lat 80. maszyny nabyć można było jednak w sklepach Pewex — były to najczęściej importowane pod marką AEG maszyny produkcji jugosłowiańskiej.

Opracowanie: Muzeum Inżynierii Miejskiej, © wszystkie prawa zastrzeżone

Zobacz także http://typewriter.piwko.pl/maszyny/poltype/indexpol.html

Mniej

Maszyna do pisania FK mała („efka”)

Zdjęcia


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: