Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Autor Polskie Zakłady Marconi SA
- Czas powstania 1929–1930
- Wymiary wysokość: 21,5 cm, długość: 31 cm, szerokość: 24 cm
- Numer inwentarzowy MIM 769/V-186
- Muzeum Muzeum Inżynierii Miejskiej
- Tematy technika
- Technika tłoczenie, lakierowanie
- Materiał drewno, mosiądz, szkło, tektura, ebonit, tkanina, bakelit, aluminium, miedź, lakier
- Prawa do obiektu Muzeum Inżynierii Miejskiej
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi wynalazek , międzywojnie , 3D , muzyka , technika , media , 3D plus , domena publiczna
Radio Marconi to luksusowy odbiornik bateryjny wysokiej klasy wyprodukowany przez Polskie Zakłady Marconi SA. Ta warszawska filia londyńskiego przedsiębiorstwa Marconi Wireless Telegraph Company Ltd., założonego przez niekwestionowanego twórcę radiofonii Guglielma Marconiego, powstała w 1928 roku. Do roku 1932 mieściła się w Warszawie, w budynku Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego, pierwszej liczącej się na rynku polskiej firmy, która rozpoczęła stopniową radiofonizację Polski.
Więcej Radio Marconi to luksusowy odbiornik bateryjny wysokiej klasy wyprodukowany przez Polskie Zakłady Marconi SA. Ta warszawska filia londyńskiego przedsiębiorstwa Marconi Wireless Telegraph Company Ltd., założonego przez niekwestionowanego twórcę radiofonii Guglielma Marconiego, powstała w 1928 roku. Do roku 1932 mieściła się w Warszawie, w budynku Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego, pierwszej liczącej się na rynku polskiej firmy, która rozpoczęła stopniową radiofonizację Polski.
Zakłady Marconi wyprodukowały kilkadziesiąt modeli odbiorników bateryjnych oraz dwa modele odbiorników sieciowych. Oprócz odbiorników radiowych montowały także radiostacje nadawcze, radiostacje przenośne i wyposażenie nagłośnieniowe do kin.
Model 4-LS/I jest przykładem konstrukcji odbiorników z początków historii radiofonii. Nie posiadał wbudowanego głośnika, dlatego do słuchania radia konieczne było podłączenie słuchawek lub zewnętrznego głośnika.
Prezentowany radioodbiornik, dzięki zastosowaniu lampy ekranowej, umożliwiał wyraźne i głośne słuchanie stacji europejskich, eliminując stacje lokalne. Ogromne zalety tego typu odbiorników — jak prostota konstrukcji, bardzo duża czułość oraz możliwość detekcji niemodulowanego sygnału telegraficznego — powodowały, że były one powszechnie wykorzystywane w radiotechnice aż do schyłku lat 30. XX wieku.
Odbiornik 4-LS/I umieszczony był w drewnianej, prostokątnej skrzynce wykonanej z trolitu. W górnej płaszczyźnie skrzynki znajdowała się odchylana klapka ze znakiem firmowym producenta oraz otworem kratki wentylacyjnej do odprowadzania ciepła z lamp elektronowych. Z przodu obudowy po bokach umieszczono dwie skale z podziałką, poniżej dwa pokrętła strojenia dla zakresów fal długich i krótkich.
Warto zobaczyć http://www.radioretro.pl/marconi.html
Opracowanie: Muzeum Inżynierii Miejskiej, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: