Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1429
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Obesłanie należące do rzeźników w Kętach służyło do wzywania braci rzemieślników na spotkania i różne uroczystości. Informacja przekazana z takim znakiem w ręku była bardzo ważna i należało ją uznać z całą odpowiedzialnością. Posłaniec idący z cechą, najczęściej był nim najmłodszy majster, pojawiał się w warsztacie lub domu rzemieślnika i informował o zarządzeniu starszyzny cechowej. Jeśli nikogo nie zastał, pozostawiał znak napisany kredą na drzwiach lub stole.

Więcej

Obesłanie należące do rzeźników w Kętach służyło do wzywania braci rzemieślników na spotkania i różne uroczystości. Informacja przekazana z takim znakiem w ręku była bardzo ważna i należało ją uznać z całą odpowiedzialnością. Posłaniec idący z cechą, najczęściej był nim najmłodszy majster, pojawiał się w warsztacie lub domu rzemieślnika i informował o zarządzeniu starszyzny cechowej. Jeśli nikogo nie zastał, pozostawiał znak napisany kredą na drzwiach lub stole. Zbagatelizowanie posłańca z obesłaniem groziło wysoką grzywną. Zdarzało się niekiedy, że z powodu nadmiaru zajęć żaden z majstrów nie miał czasu na chodzenie z obesłaniem. Wówczas posyłano je sobie z domu do domu. Jeśli jednak któryś z braci zapomniał o przesłaniu znaku dalej, także narażał się na karę, nie mówiąc o pretensjach braci, do których cecha nie dotarła.
Obesłanie kęckich rzeźników jest bogato zdobione. Wykonano je w 1861 roku, za czasów cechmistrza Antoniego Hałatka, o czym głoszą napisy umieszczone na obesłaniu: „ZA CECHMIST / ANTONIA  / HAŁATKA”. Twórcą jest Eustachy Kanty Westwalewicz, który podpisał się po bokach znaku: „EU KANTY / WESTWALEWICZ”. Cecha ma kształt krzyża, co miało duże znaczenie dla dodatkowego podkreślenia wagi komunikatu. Wrażenie potęgowano dodatkowo wizerunkiem głowy Chrystusa w koronie cierniowej, monogramem Jezusa „IHS” oraz barankiem z krzyżem z drugiej strony. Umieszczono tu również przedstawienia przedmiotów związanych z męką Chrystusa (Arma Christi): gwoździe, młotek, włócznię, drabinę, a nawet kości do gry, którymi rzucono los o szaty Jezusa. Artysta wyrzeźbił tu także, według ogólnego zwyczaju zdobienia obesłań, wizerunki narzędzi i wyrobów rzemieślników. Dla rzeźników są to odpowiednio topory oraz zwierzęta, których mięso najczęściej sprzedawano w jatkach. Ozdobiono również uchwyt znaku, na którym wyrzeźbiono piękne liście dębu. Cały znak jest pokryty barwną polichromią. Krawędzie mają czerwony kolor, tło — granatowy, liście dębu są zielone, a litery i częściowo elementy płaskorzeźbione pomalowano złotą farbą.

Opracowanie: Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Krzyż cechu rzeźników w Kętach

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: