Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1356
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Rzeźba kościelna pochodząca prawdopodobnie z XVII wieku przedstawia, jak się przypuszcza, świątobliwą Ludowikę z Kęt, żyjącą w latach 1563–1623. Ludowika przyszła na świat w rodzinie ubogich mieszczan i pierwszy okres swojego życia spędziła w Kętach. W wieku 30 lat dołączyła do grupy pątników zmierzającej do Rzymu. Pozostała w Wiecznym Mieście, gdzie wstąpiła do wspólnoty Trzeciego Zakonu św. Franciszka.

Więcej

Rzeźba kościelna pochodząca prawdopodobnie z XVII wieku przedstawia, jak się przypuszcza, świątobliwą Ludowikę z Kęt, żyjącą w latach 1563–1623. Ludowika przyszła na świat w rodzinie ubogich mieszczan i pierwszy okres swojego życia spędziła w Kętach. W wieku 30 lat dołączyła do grupy pątników zmierzającej do Rzymu. Pozostała w Wiecznym Mieście, gdzie wstąpiła do wspólnoty Trzeciego Zakonu św. Franciszka. Jako tercjarka franciszkańska wspomagała jałmużnami ubogich i udzielała pomocy potrzebującym. Zmarła w opinii osoby świętej i została pochowana w kościele św. Stanisława — świątyni polskich pątników w Rzymie.
Rzeźba świątobliwej Ludowiki znajdowała się prawdopodobnie w jednym z kęckich kościołów pod wezwaniem Świętego Krzyża lub Wszystkich Świętych do 1786 roku, kiedy obydwie świątynie zostały rozebrane na polecenie władz austriackich. Rzeźba przedstawia postać stojącą ze skrzyżowanymi rękami. Kobieta jest ubrana w habit tercjarski sięgający połowy ud, płaszcz z kołnierzykiem, a jej głowę otula chusta udrapowana wokół twarzy i luźno opadająca na ramiona. Na jej twarzy można odnaleźć wyraźne ślady ekspresji, na co wskazują rozchylone usta i duże wpatrzone w dal oczy. Kobieta jest już w podeszłym wieku, o czym mogą świadczyć zauważalne na czole oraz policzkach zmarszczki. Sylwetka postaci pozostaje krępa i statyczna, głowa lekko zwrócona w lewo, ciężar ciała opiera się na lewej nodze, zaś prawa wysunięta jest delikatnie do przodu. Fałdy szat są równoległe i dosyć płytkie, drewno polichromowane.

Opracowanie: Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Rzeźba „Ludowika z Kęt”

Zdjęcia


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: