Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2869
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Drewnianych wideł, jako popularnego prostego narzędzia rolniczego, używano powszechnie do I połowy XX wieku, kiedy to zaczęły zastępować je coraz tańsze widły wykonane z żelaza. Typ wideł do rozrzucania gnoju znajdujących się w zbiorach Muzeum w Kętach można było spotkać na terenie południowej...

Więcej

Drewnianych wideł, jako popularnego prostego narzędzia rolniczego, używano powszechnie do 1. połowy XX wieku, kiedy to zaczęły zastępować je coraz tańsze widły wykonane z żelaza. Typ wideł do rozrzucania gnoju znajdujących się w zbiorach Muzeum w Kętach można było spotkać na terenie południowej Polski, a także na obszarach obecnych Czech i Słowacji.
Widły są w całości wykonane z drewna. Trzonek w przedłużeniu przechodzi w środkowy ząb, a dwa boczne zęby przymocowane są do niego za pomocą drewnianych kołków. Narzędzie jest lekko wygięte, co ułatwiało zagarnianie, nabieranie i unoszenie obornika.
Obecnie widły metalowe trójzębne stosowane są do przerzucania siana lub słomy. Do obornika natomiast, w którym znajdują się drobniejsze elementy, wykorzystuje się widły składające się z czterech lub pięciu zębów.
Widły trafiły do zbiorów kęckiego Muzeum wraz z kolekcją przekazaną pośmiertnie miastu przez pasjonata historii i zbieracza pamiątek Aleksandra Kłosińskiego. Kolekcja ta do dzisiaj stanowi trzon muzealnych zbiorów. Na uwagę zasługuje również fakt, że do inwentarza muzealnego działu etnograficznego widły zostały wpisane pod numerem 1.

Opracowanie: Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Widły wielofunkcyjne i nieoczywiste zastosowanie huby

Widły, jedno z podstawowych narzędzi pracy chłopów, przez wieki spełniały także funkcje obronne — z braku innego oręża były używane do walki. Chłopi, wcielani do wojska od czasów średniowiecza, musieli sami organizować sobie oręże. By zabezpieczyć się przed zranieniami, nie posiadając zbroi, lub...

Więcej

Widły, jedno z podstawowych narzędzi pracy chłopów, przez wieki spełniały także funkcje obronne — z braku innego oręża były używane do walki.
Chłopi, wcielani do wojska od czasów średniowiecza, musieli sami organizować sobie oręże. By zabezpieczyć się przed zranieniami, nie posiadając zbroi, lub posiadając tylko niektóre jej elementy, używali czapek zrobionych z powszechnie dostępnego materiału — z huby rosnącej na brzozach.
By sporządzić takie nakrycie głowy należało jedynie odciąć górną i dolną warstwę (dwie najtwardsze części grzyba), a następnie po rozmiękczeniu materiału nadać mu odpowiedni kształt za pomocą formy. Tak ukształtowana czapka nie tylko chroniła głowę, ale także wspaniale wchłaniała pot, który podczas trudów wojennych lał się strumieniami.
Widły znajdujące się w zbiorach WMM były jedynie narzędziem pracy. Warto jednak zwrócić na nie uwagę ze względu choćby na... numer inwentarzowy — czasem tak niepozorne przedmioty (łóżko krakowskie ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie, widły z Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach) zostają wpisane do ewidencji z numerem 1, dając początek muzealnej kolekcji.
 

Opracowanie: Redakcja WMM,
Licencja Creative Commons

 Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Mniej

Widły drewniane

Zdjęcia

Powiązania

Ćwiczenia

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: