Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania 4. ćw. XIX w. - 1. ćw. XX w.
- Miejsce powstania okolice Wadowic
- Wymiary wysokość: 71 cm, szerokość: 113,5 cm, głębokość: 62 cm
- Numer inwentarzowy MK/E/125
- Muzeum Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach
- Tematy życie codzienne, wieś, namalowane
- Technika malowanie, stolarka, kucie
- Materiał drewno, żelazo
- Prawa do obiektu Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi skrzynia , Wadowice , 3D , przechowywanie , meble , domena publiczna
Na podstawie ogólnej analizy można stwierdzić, że prezentowana malowana skrzynia posagowa spełnia wymogi kanonu skrzyń wadowickich. Skrzynia ma kształt pudła z wiekiem, a jej malatura jest wykonana w czterech kolorach: białym, żółtym, czerwonym i ciemnozielonym stanowiącym tło. Ściana frontowa posiada dwa pola zdobnicze w formie kwadratów; uproszczone motywy roślinne.
Więcej Skrzynie posagowe, zwane również posażnymi i skrzyniami wiana przechodziły wraz z posagiem panny młodej do domu jej męża podczas zwyczaju tzw. przenosin. Skrzynie te, zazwyczaj bogato malowane, przekazywano najczęściej z pokolenia na pokolenie i stanowiły stały element wyposażenia domów i chałup.
Na podstawie ogólnej analizy można stwierdzić, że prezentowana malowana skrzynia posagowa spełnia wymogi kanonu skrzyń wadowickich. Skrzynia ma kształt pudła z wiekiem, a jej malatura jest wykonana w czterech kolorach: białym, żółtym, czerwonym i ciemnozielonym stanowiącym tło. Ściana frontowa posiada dwa pola zdobnicze w formie kwadratów; uproszczone motywy roślinne. Deski podnóżka w dolnej części są ozdobnie wycinane, a na środku znajduje się prostokątny otwór w miejscu, gdzie znajdowała się szuflada.
Opracowanie: Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: