Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2319
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Na podstawie ogólnej analizy można stwierdzić, że prezentowana malowana skrzynia posagowa spełnia wymogi kanonu skrzyń wadowickich. Skrzynia ma kształt pudła z wiekiem, a jej malatura jest wykonana w czterech kolorach: białym, żółtym, czerwonym i ciemnozielonym stanowiącym tło. Ściana frontowa posiada dwa pola zdobnicze w formie kwadratów; uproszczone motywy roślinne. 

Więcej

Skrzynie posagowe, zwane również posażnymi i skrzyniami wiana przechodziły wraz z posagiem panny młodej do domu jej męża podczas zwyczaju tzw. przenosin. Skrzynie te, zazwyczaj bogato malowane, przekazywano najczęściej z pokolenia na pokolenie i stanowiły stały element wyposażenia domów i chałup.
Na podstawie ogólnej analizy można stwierdzić, że prezentowana malowana skrzynia posagowa spełnia wymogi kanonu skrzyń wadowickich. Skrzynia ma kształt pudła z wiekiem, a jej malatura jest wykonana w czterech kolorach: białym, żółtym, czerwonym i ciemnozielonym stanowiącym tło. Ściana frontowa posiada dwa pola zdobnicze w formie kwadratów; uproszczone motywy roślinne. Deski podnóżka w dolnej części są ozdobnie wycinane, a na środku znajduje się prostokątny otwór w miejscu, gdzie znajdowała się szuflada.

Opracowanie: Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Malowana skrzynia posagowa wadowicka

Zdjęcia


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: