Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 3850
(Głosy: 1)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Tradycyjnie nazwą „sąsiek” określa się jedno z pomieszczeń znajdujących się w stodole. W tym wypadku nazwa ta odnosi się do drewnianej skrzyni, zazwyczaj stojącej w sieni lub w komorze za sienią, która przeznaczona była do przechowywania ziarna na siew. Sąsiek, znajdujący się w zbiorach Muzeum...

Więcej

Tradycyjnie nazwą „sąsiek” określa się jedno z pomieszczeń znajdujących się w stodole. W tym wypadku nazwa ta odnosi się do drewnianej skrzyni, zazwyczaj stojącej w sieni lub w komorze za sienią, która przeznaczona była do przechowywania ziarna na siew. Sąsiek, znajdujący się w zbiorach Muzeum w Kętach jest charakterystyczny dla południowej części Polski. W jego wnętrzu znajdują się dwie komory przeznaczone na dwa rodzaje ziarna.
Ponieważ ziarno było bardzo cenne, sąsiek musiał spełniać szczególne wymagania. Drewno na jego budowę było starannie dobierane. Wykonane elementy przed złożeniem całości gotowano w roztworze ługu, który uzyskiwano, wsypując do wrzątku popiół z traw lub drewna drzew liściastych, na przykład buku (podobną mieszaninę wykorzystywano również do prania jeszcze 100 lat temu). Taki zabieg pozwalał uchronić drewno, a tym samym ziarno przed owadami. Pozwolił również na zachowanie wielu starych sąsieków do czasów współczesnych.
XIX-wieczna skrzynia wykonana jest z drewna, jedyne elementy metalowe to kuty skobel mocowany rzemieniem i blokujące go uszko. Sąsiek zbudowany jest z czterech pionowych słupków, połączonych u dołu i góry szerokimi listwami. Tworzą one ramy, których płaszczyzny wypełniono pionowymi listewkami, łączonymi z sobą podobnie jak gont na dachu; w wyżłobienie w grzbiecie jednej deski wchodzi przystrugana krawędź kolejnej. Podobnie wykonane jest też wieko skrzyni. Sąsiek z kęckiego muzeum poddano konserwacji w 1977 roku.

Opracowanie: Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Skrzynia na zboże „sąsiek”

Zdjęcia


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: