Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania pocz. XIX w.
- Miejsce powstania Kęty, Polska
- Wymiary wysokość: 30 cm, długość: 53 cm, szerokość: 36 cm
- Numer inwentarzowy MK/H/711
- Muzeum Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach
- Tematy miasto, życie codzienne
- Technika stolarka, kucie, odlewanie, cięcie
- Materiał drewno, żelazo, politura
- Prawa do obiektu Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi skrzynia , Kęty , cechy rzemieślnicze , 2D , przechowywanie , domena publiczna
Skrzynia cechowa nazywana była też skarbcem, ladą lub matką. Ta, należąca do cechu młynarzy i piekarzy w Kętach, wykonana jest z drewna jaworowego i pochodzi z początku XIX wieku. W przeciwieństwie do pozostałych kęckich skrzyń cechowych jest prosta w formie, nie posiada żadnej skrytki, ani dekoracji malarskiej. Tym, co ją wyróżnia, są okucia, które sprawiają, że wygląda bardzo efektownie.
WięcejSkrzynia cechowa nazywana była też skarbcem, ladą lub matką. Ta, należąca do cechu młynarzy i piekarzy w Kętach, jest wykonana jest z drewna jaworowego i pochodzi z początku XIX wieku. W przeciwieństwie do pozostałych kęckich skrzyń cechowych jest prosta w formie, nie ma też żadnej skrytki, ani dekoracji malarskiej. Tym, co ją wyróżnia, są piękne okucia, które sprawiają, że wygląda bardzo efektownie. Pięknie prezentują się wycięte w fantazyjny sposób metalowe narożniki spinające ścianki skarbca, jak również podłużne profilowane listwy zawiasów i kunsztownie wycięty podłużny szyld do zamka, który dopełnia całość. Podstawa skrzyni stoi na zaokrąglonych nóżkach. Wewnątrz znajduje się przybornik, inaczej zwany półskrzynkiem. Przechowywano w nim narzędzia pisarskie. Przez nieuwagę pisarza, który prawdopodobnie źle zamknął kałamarz, do dzisiaj są w tym miejscu są duże plamy z niebieskiego atramentu.
W inwentarzu cechowym z 1817 roku skrzynię tę opisano następująco: „Skarbona, czyli Lada jaworowego drzewa z antabami, zamkiem y Kluczem do zamykania zaopatrzona”. Wspomniane w opisie skrzyni antaby to uchwyty znajdujące się po bokach skrzyni, służyły one do jej przenoszenia. W wielu cechach zmiana cechmistrza wiązała się właśnie z ceremonialnym przenoszeniem skrzyni. W czasie takiej ceremonii ladę niesiono przez centrum miasta jako swoisty atrybut władzy nad cechem. Przenoszono ją tym zwyczajem z domu odchodzącego cechmistrza do domu jego następcy. W wymienionym inwentarzu wypisano też ówczesną zawartość skarbca. Znajdowały się w nim między innymi liczne przywileje, w tym zachowany do naszych czasów pięknie zdobiony statut wydany w 1593 roku. Można go obejrzeć w kęckim muzeum na wystawie stałej.
Opracowanie: Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: